Odwiedzamy Manhattan. To niezwykła biblioteka w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 14:23
Perkusja, gitara i pianino, jeden z największych zbiorów komiksów, konsole i mnóstwo przestrzeni. Biblioteka Manhattan to niezwykła książnica na Pomorzu.
Bibliotekazdjęcie ilustracyjne
Biblioteka/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Stokkete

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - w cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" - odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi, a także w warszawskim Forcie. Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks. Przenieśliśmy się też na południe Polski, by zajrzeć do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach i sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego trzypiętrowego gmachu. 

Tym razem odwiedziliśmy Manhattan. Jednak nie ten w Stanach Zjednoczonych, ale na polskim Pomorzu. Księgozbiór tej biblioteki w Gdańsku tworzą zarówno książki dla dorosłych czytelników, jak i dla młodzieży. Znajdziemy tu aż 14 tysięcy komiksów, do tego bogatą kolekcję audioboków, płyty, a nawet instrumenty muzyczne oraz filmy. Oprócz tego filia stawia na spotkania z autorami literatury współczesnej, warsztaty sztuki komiksowej czy spotkania w świecie VR.

Mogłoby się wydawać, że nazwa biblioteki nawiązuje do dzielnicy Nowego Jorku, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Placówka znajduje się w centrum handlowym w Gdańsku. - To miejsce otwarto w 2004 roku, a wcześniej było tu targowisko miejskie, znane mieszkańcom jako Manhattan - wspominała kierownik filii Magdalena Litwin. - Wchodzi się do nas jak do zwykłego sklepu, ale tuż po wejściu widać różnicę. Niektórzy nasi użytkownicy chcą zapłacić, ale wystarczy tu karta biblioteczna - opowiadała. Oprócz komiksów z superbohaterami znajdziemy tu również mangę. - Mamy m.in. cykl "Naruto" czy "Dragon Ball", a także nowsze wydania - wyliczała gość Czwórki.

Zobacz także:

Księgozbiór kaucyjny w Manhattanie zawiera m.in. limitowaną edycję czarno-białego "Batmana" z 2019 roku czy kultową już serię "Kajko i Kokosz", z autografami autora. Jak podkreślała gość Czwórki, tu liczy się nie tylko wartość rynkowa egzemplarzy, ale także sentymentalna. Na półkach Manhattanu znajdziemy więc pozycje, których nie ma w sklepach. - Z komiksami jest tak, że rzadko zdarzają się dodruki, więc sprzedawcy szybko tracą tytuły, bo one się po prostu rozchodzą - tłumaczyła Magdalena Litwin. Jednak nie samymi komiksami biblioteka żyje, bo znajdziemy tu także najnowsze pozycje literackie. - Każda książka Arka Rogozińskiego, która pojawia się na naszych półkach, natychmiast znika - opowiadała.

Posłuchaj
05:16 _PR4_AAC 2022_11_17-10-45-33.mp3 Odwiedzamy gdańską bibliotekę Manhattan (Stacja Kultura/Czwórka) 

Nie zabrakło tu też miejsca na instrumenty muzyczne, a do biblioteki można przyjść z nauczycielem, by poćwiczyć. W goglach VR możemy przenieść się do Francji albo pograć w przeróżne gry. W bibliotece odbywają się także wydarzenia kulturalne. - Planowana jest m.in. organizacja Gdańskich Spotkań Komiksowych, choć w nieco zmienionej formule, ale także warsztatów z udziałem pisarzy - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 10.40

Czytaj także

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Imponujący gmach i zasoby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 14:15
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych polskich książnic. Jej księgozbiór liczy blisko dwa miliony woluminów, z czego ponad 200 tysięcy przypada na tzw. zbiory specjalne.
rozwiń zwiń