Książki między stacjami. Biblioteka na dworcu w Rumi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 13:30
Najpiękniejsza biblioteka na świecie mieści się w opuszczonym budynku PKP. Nazywa się Stacja Kultura i znajdziecie ją nad polskim morzem w Rumi, niedaleko Wejherowa. 
Stacja Kultura - biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.
Stacja Kultura - biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design", dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Dworcowy zegar, wygodne kanapy i książkowe nowości

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - w cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" - odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy, tym razem wybraliśmy się do Rumi, gdzie w 2014 powstała Stacja Kultura. Biblioteka została odnowiona, a jej obecny wygląd nawiązuje do modernizmu, kultury bibliotekarstwa i muzeum kolejnictwa. - Kiedy wchodzi się do Stacji Kultura, to pierwszym detalem, na który zwraca się uwagę, jest ogromny zegar, który od razu kojarzy się z dworcem kolejowym. Do tego mamy belki nawiązujące do szyn kolejowych i charakterystyczne kanapy, które stały się najbardziej rozpoznawalnym elementem naszej przestrzeni - mówi dyrektor Stacji Kultura Dariusz Rybacki. - To wszystko sprawa, że nasi goście mogą poczuć się trochę jak na dworcu, ale zastosowana kolorystyka, czyli czerń i czerwień, powoduje, że wystrój wnętrza jest bardzo oryginalny i interesujący. 

Audiobooki, planszówki i święto miłośników komiksów

Jak przekonuje rozmówca Gosi Jakubowskiej, Stacja Kultura nie stawia na książki unikatowe, tylko dostarcza czytelnikom nowości. - Każdego roku kupujemy tysiące nowych tytułów, żeby wypożyczający mieli ciągły dostęp do tego, co dzieje się na rynku wydawniczym - tłumaczy. W ofercie - oprócz książek, są także audiobooki, planszówki i komiksy. Co więcej - to właśnie w Rumi co roku odbywa się jeden z największych festiwali komiksowych na Pomorzu.

- Rumia Comic Con to święto miłośników komiksu, które przyciąga do Stacji Kultura fanów z całej Polski. W bibliotece organizujemy także warsztaty, wystawy i spotkania z autorami - dodaje Dariusz Rybacki. - Wiele osób wysiada na stacji w Rumi, szybko leci do nas po książkę i po 10 minutach wraca na kolejną SKM-kę, żeby jechać dalej. 

Zobacz także:

Najpiękniejsza biblioteka na świecie

W 2016 roku Stacja Kultura została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design", dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych. - Mamy czytelnie przeznaczone zarówno do cichej pracy, jak i przestrzenie przeznaczone do wypoczynku. Chcemy, by Stacja Kultura była miejscem relaksu i rozmowy, ale też żeby można było w niej skupić się na pracy i na nauce. Staramy się być instytucją multifunkcyjną. Dobrze wyglądać i mieć "dobre wnętrze" - dodaje z uśmiechem szef biblioteki. 

Posłuchaj
04:27 CZWÓRKA Stacja Kultura - rumia - 06.10.2022.mp3 Biblioteka w Rumi - wypożyczalnia książek na stacji kolejowej (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 06.10.2022

Godzina emisji: 10.40

kul/kor

Czytaj także

Słowacki i jego podróż z "Balladyną" przez świat

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:40
"Słowacki. Encyklopedia", życie Słowackiego złożone z krótkich esejów. Portret jednego z najwybitniejszych polskich poetów zebrany w opracowaniu poety, literaturoznawcy, laureata Nagrody Literackiej Nike Jarosława Marka Rymkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń