Czytelnia fotografii. Z wizytą w warszawskim Forcie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 14:40
Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce - otwarte dla wszystkich zainteresowanych i udostępniające za darmo ponad 1500 albumów. Czytelnia w Instytucie Fotografii Fort to raj dla wielbicieli tego gatunku sztuki.
Wernisaż wystawy Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce w Instytucie Fotografii Fort - lipiec 2019 roku
Wernisaż wystawy "Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce" w Instytucie Fotografii Fort - lipiec 2019 rokuFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - w cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" - odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi. Tym razem wybraliśmy się do Instytutu Fotografii Fort, który mieści się na warszawskim Mokotowie. Statutowym celem tego miejsca jest wspieranie polskiej fotografii, ale w Instytucie działa też czytelnia, w której znajdziemy prawie wszystko - od albumów ze zdjęciami Alfreda Stiglitza, po najnowsze polskie książki fotograficzne. - Żeby dotrzeć do czytelni trzeba przejść przez galerię, w której organizujemy wystawy dotyczące tego, co istotne dla nas "tu i teraz". W tej chwili prezentujemy prace Anny Zagrodzkiej i liczymy, że to będzie zachęta, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o fotografii - opowiada kustosz Julia Pietrzak.

W czytelni znajduje się jeden wspólny stół, kilka krzesełek i regały wypełnione po brzegi publikacjami. - Nasi goście mogą liczyć na naszą pomoc. Zawsze jest tu osoba, która pokaże nam książki, których w danym momencie szukamy i wytłumaczy, jak skatalogowane są nasze zbiory. A mamy je uporządkowane według hasztagów - wyjaśnia rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Naszym największym zbiorem są albumy fotografów - w tym dwutomowy zbiór twórczości wybitnego niemieckiego fotografa Alfreda Stiglitza z National Gallery Of Art w Waszyngtonie. To klasyk fotografii, który działał od początku jej narodzin.

Czytaj także:

Mamy tu także serię wydań kwartalnika "Fotografia", który porusza współczesne tematy i prezentuje projekty współczesnych fotografów - początkujących, ale też tych uznanych już w świecie. - Naszym największym skarbem są publikacje "self publishing", a wśród nich album Kuby Dąbrowskiego - projekt z 2012 roku zatytułowany "Sweet Little Lies". Album został wydany tylko w 300 egzemplarzach, a każdy z nich jest podpisany przez autora - mówi Pietrzak. - To jest przegląd zdjęć Kuby z jego życia codziennego, coś w rodzaju domowego pamiętnika.

Posłuchaj
05:06 CZWÓRKA Stacja Kultura - biblioteka 20.10.2022.mp3 Z wizytą w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 10.40

kul/kor

Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń