Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Imponujący gmach i zasoby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 14:15
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych polskich książnic. Jej księgozbiór liczy blisko dwa miliony woluminów, z czego ponad 200 tysięcy przypada na tzw. zbiory specjalne.
Biblioteka Raczyńskich  w Poznaniu
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - w cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" - odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już m.in. w Bibliotece Muzeum Warszawyw Stacji Kultura w Rumi i w warszawskim Forcie. Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks, a także Bibliotekę Akademicką w Katowicach.  

Tym razem przenosimy się do jednej z najstarszych w kraju książnicy - Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Biblioteka powstała w 1829 roku, a jej założycielem był mecenas sztuk i nauk hrabia Edward Raczyński. Obecnie jest jedną z najbardziej pokaźnych placówek w Polsce. Główny gmach przypomina XIX wieczny pałac. Ze względu na rosnące zbiory i komfort czytelników dobudowano pięciopiętrowy budynek, który zapewnił dodatkową przestrzeń użytkową. Oprócz tego biblioteka posiada blisko 40 filii.

W bogatych zbiorach Biblioteki Raczyńskich można znaleźć wiele prawdziwych "hitów". - Szczególne miejsce zajmuje pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" z 1543 roku - mówi Katarzyna Kamińska, dyrektorka placówki. - Mamy także pokaźną i niezwykłą kolekcję map i atlasów.

Główne zbiory biblioteki to klasyka polska i światowa. W zasobach znajdzie się też coś dla fanów teatru - maszynopisy, druki, powielone materiały sztuk teatralnych głównie pochodzące z XIX i XX wieku, afisze, programy, projekty scenograficzne i fotografie ze spektakli. Szczególną ciekawostką jest rękopis Gabrieli Zapolskiej, który zawiera fragmenty dramatu "Antek Nędza". W zbiorach znajdują się także autografy Heleny Modrzejewskiej i niewielka nowelka autorstwa legendarnej aktorki.

Źr. Facebook/Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka zawiera także bogatą kolekcję multimediów. - Kasety DVD zawierają nagrania dzieł operowych, baletowych oraz największych dzieł muzyki klasycznej, których nie znajdziemy w internecie i powszechnym obiegu - opowiada rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Jest to niesamowita kopalnia wiedzy dla studentów akademii muzycznych, muzykologii i osób, których przedmiotem zainteresowania jest muzyka.


Posłuchaj
05:42 Czwórka/Stacja Kultura_ biblioteka Raczyńskich Poznań 10.11.2022.mp3 Odwiedzamy Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Oddzielnym działem biblioteki jest zbiór publikacji dla niewidomych. Wymaga on dużej przestrzeni, bo czasem jedna książka napisana alfabetem Braille'a zajmuje pół półki.

Biblioteka to jednak nie tylko zbiory. Jako placówka kultury organizuje także spotkania z pisarzami, różnego rodzaju wystawy oraz działania i warsztaty związane z książkami i czytelnictwem.

Zobacz także:

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 10.40

kd,kor

Czytaj także

Biblioteka Muzeum Warszawy - co kryją jej zbiory?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:55
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 co tydzień będziemy odwiedzać biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Zaczynamy od Biblioteki Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytelnia fotografii. Z wizytą w warszawskim Forcie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 14:40
Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce - otwarte dla wszystkich zainteresowanych i udostępniające za darmo ponad 1500 albumów. Czytelnia w Instytucie Fotografii Fort to raj dla wielbicieli tego gatunku sztuki.
rozwiń zwiń