Odwiedzamy biblioteki. "Studio nagrań, obserwacja gwiazd i prąd z paneli"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 13:23
Panele fotowoltaiczne i obserwatorium kosmiczne, a jednocześnie mnóstwo dobrej literatury - to oferty bibliotek w Lublinie i Ludwinie. W cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" odwiedzamy oryginalne i ciekawe placówki w Polsce i sprawdzamy, co oferują swoim czytelnikom.
Nowoczesne biblioteki przyciągają odbiorcówzdj. ilustracyjne
Nowoczesne biblioteki przyciągają odbiorców/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mimma Key

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi, a także w warszawskim Forcie. Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks. Przenieśliśmy się też na południe Polski, by zajrzeć do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach i sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego trzypiętrowego gmachu. Byliśmy też na Manhattanie, czyli w Gdańsku. 

Tym razem przenieśliśmy się do Bioteki, czyli miejskiej biblioteki w Lublinie, która stawia na ekologię. Powstała w duchu "zero waste", bo w dawnym budynku starej karczmy. - Gmach restauracji, która działała od lat 50. ubiegłego wieku, od jakiegoś czasu stał pusty. Otrzymaliśmy więc znakomitą powierzchnię ok. 300 metrów kwadratowych, w sąsiedztwie głównego traktu komunikacyjnego Lublina, a jednocześnie parku - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Piotr Tokarczuk. 

Bioteka to nowoczesny gmach, łączący industrialny beton i szkło z roślinami. - Mamy tu chrobotka, czyli zielony mech, który żyje sobie własnym życiem, korzystając z wilgoci w powietrzu - mówił szef placówki. W Biotece oprócz rozwiązań ekologicznych znajdziemy jednak przede wszystkim najnowsze pozycje literackie. - Znajdziemy tu książki noblistki Olgi Tokarczuk, a jak przekonywał szef placówki, dużym zainteresowaniem cieszą się też wydawnictwa Mariusza Szczygła, Jerzego Jarniewicza - wyliczał dyrektor. - Mamy także pozycje Remigiusza Mroza czy Roberta Małeckiego.

Oprócz tego, w ramach akcji "Kwiatodzielnia", możemy przyjść z kwiatkiem, by wymienić naszą roślinkę na inną, przyniesioną przez czytelników. 

Zobacz także:

Nie tylko duże miasta mogą cieszyć się pomysłowymi bibliotekami. We wsi Ludwin, położonej między Lublinem a Włodawą, jest gminna biblioteka publiczna, która umożliwia czytelnikom obserwowanie gwiazd dzięki specjalnie przygotowanemu tarasowi widokowemu i dwóm teleskopom. Prąd do czytania zapewniają tu panele słoneczne, a sama biblioteka dysponuje m.in. salą multimedialną. - Mamy latarnie, działające dzięki światłu słonecznemu, oświetlające bibliotekę i ogrzewające ją - mówi dyrektor placówki Elżbieta Kuczyńska.

Posłuchaj
05:32 2022_11_24 10_05_31_PR4_kulruta biblioteki.mp3 Biblioteka w Lublinie czy Ludwinie - odwiedzamy najciekawsze placówki (Stacja Kultura/Czwórka) 

W tym miejscu również znajdziemy najnowsze pozycje literackie, mieści się tu także niewielkie studio nagrań. - Będzie tu konsola i komputery, dzięki którym będzie można nagrać własny podcast - tłumaczyła dyrektor. - Rola bibliotek we współczesnym świecie zmienia się bardzo dynamicznie, książki to już dziś zbyt mało - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 10.40

kd/kor

Czytaj także

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Imponujący gmach i zasoby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 14:15
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych polskich książnic. Jej księgozbiór liczy blisko dwa miliony woluminów, z czego ponad 200 tysięcy przypada na tzw. zbiory specjalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwiedzamy Manhattan. To niezwykła biblioteka w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 14:23
Perkusja, gitara i pianino, jeden z największych zbiorów komiksów, konsole i mnóstwo przestrzeni. Biblioteka Manhattan to niezwykła książnica na Pomorzu.
rozwiń zwiń