Łukasz Borowicz: dyrygent z muzykami gra do jednej bramki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 12:10
Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Dziś artysta przygotowuje się do muzycznej premiery w Filharmonii w Szczecinie. 
Łukasz Borowicz, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, podczas jednego ze swych koncertów
Łukasz Borowicz, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, podczas jednego ze swych koncertówFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Życie nas, muzyków, wygląda tak, że przemieszczamy się często w związku z planami koncertowymi - przyznaje Łukasz Borowicz w rozmowie z Kasią Dydo. - Obecnie jestem w Szczecinie, gdzie pracuję z orkiestrą filharmonii nad kolejnym programem koncertowym - dodaje. 

Cała Polska zna Filharmonię w Szczecinie ze znakomitej muzyki, ale też wyjątkowej, współczesnej architektury, która zdaniem Czwórkowego gościa stała się wizytówką miasta i symbolem nowoczesnej Polski. 

- Aktualnie gramy utwór "Simfonia Antarctica" Ralpha Vaughana Williamsa, który był protoplastą muzyki filmowej. Ta muzyka to muzyka z filmu, która później, w latach 50. została przerobiona przez kompozytora na symfonię - wyjaśnia Łukasz Borowicz. - To niesamowita muzyczna opowieść o podróży kapitana Scotta, która zakończyła się tragicznie. Muzyka opowiada o tym wyścigu na biegun, wyścigu z czasem i zimnem. Pogoda za oknem też nas wspiera w muzycznych próbach, wspomaga nasze wysiłki muzyczne w sensie antarktycznym - dodaje. 

Łukasz Borowicz to znakomity polski dyrygent, laureat wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. Maestro przez osiem lat był również dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.  Odbierając Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka Łukasz Borowicz podziękował muzykom Polskiego Radia, orkiestrze, z którą był związany przez wiele lat. Podkreślił, że "dyrygent nie brzmi bez muzyków". 


Posłuchaj
05:24 czwórka stacja kultura 07.12.2022.mp3 Łukasz Borowicz, dyrygent, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka opowiada o swojej pracy i muzycznych wyzwaniach (Czwórka/Stacja Kultura)

 

- Zawsze z muzykami gramy do jednej bramki - wyjaśnił w Czwórce. - Są różne programy, różne muzyki, różnych kompozytorów. W teatrze jest tak, że spektakl poprzedzony jest licznymi próbami, potem jest premiera, a następnie przedstawienie trafia do repertuaru. W filharmoniach zaś co tydzień jest premiera.  My mamy cały czas nowy program. Czasem zdarza się powtarzać koncerty, ale za każdym razem jest to jednak wydarzenie jednorazowe. To ważne by były ciekawe pomysły programowe, by pokazywać najróżniejszy repertuar, żeby mieszać ten repertuar klasyczny, znany z nieznany, muzykę polską, muzykę zagraniczna - podkreślił. 

Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii w Szczecinie obok utworu "Simfonia Antarctica" Ralpha Vaughana Williamsa zabrzmi również "Musica sinfonica in tre movimenti" znakomitej polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. - To jest potęga. Grażyna Bacewicz to jedna z kompozytorek, które zyskały międzynarodową sławę. Jej muzyka wybrzmiewa na całym świecie. Grają ją orkiestry symfoniczne, kameralne, grają soliści - opowiada Łukasz Borowicz. 

W rozmowie z Kasią Dydo laureat zwrócił uwagę, że w tym momencie co najmniej 30 zespołów w całej Polsce ćwiczy, gra. W każdym z muzycznych budynków kraju rozbrzmiewają najróżniejsze dźwięki. 

*** 

Łukasz Borowicz ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. W latach 2002-2006 był asystentem Antoniego Wita i Kazimierza Korda, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej. Od sezonu 2021/2022 pełni też funkcję I dyrygenta gościnnego Filharmonii Krakowskiej.

Dyrygował wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusa Mozarta w 2005 roku. Od tego czasu prowadził wiele przedstawień operowych i baletowych w Polsce i za granicą.

Uznawany jest za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku; jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2008), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2013), nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2011) oraz nagrody Tansman (2014) za wybitną indywidualność muzyczną. W 2021 roku został laureatem Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za "przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku". Za swoje nagrania był wielokrotnie nagradzany - otrzymał m.in. BBC Music Orchestral Choice (2010), BBC Music Opera Choice (2013), czterokrotnie Diapason d’Or (2010, 2013, 2017, 2020) oraz dwukrotnie nagrodę "Fryderyk" (2007, 2010). W 2022 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Borowicz

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 10:25

pj

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych - nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:35
Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz, Idea. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 19:40
Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Łukasz Borowicz to znakomity polski dyrygent, laureat wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. Maestro przez osiem lat był również dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.  
rozwiń zwiń