Historia klocków czy kryminał - co warto przeczytać w święta?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 13:34
Historia klocków, świąteczny kryminał, literatura wojenna, a może spotkanie ze Świętym Mikołajem? Kinga Michalska sprawdziła, które książki warto przeczytać lub położyć bliskim pod choinką. 
Po które książki warto sięgnąć w tym tygodniu?
Po które książki warto sięgnąć w tym tygodniu?Foto: Shutterstock/Damian Lugowski

"Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie" to książka Jensa Andersena. - Klocki powstały w 1932 roku i pierwotnie były drewniane. Początkowo nie było w nich figurek, a wszystko zaczęło się w niewielkim zakładzie stolarskim - mówiła Kinga Michalska. - Samo słowo "lego" to skrót od wyrażenia "leg godt", które oznacza po prostu "baw się dobrze"- tłumaczyła. 

Wielbicieli klasycznych kryminałów zachwyci, jak polecała gość Czwórki, książka Alexandry Benedict "Świąteczna mordercza gra". - To kryminalna "choinkowa" historia o młodej dziewczynie, która postanowiła, że już nigdy nie powróci do swojej rodzinnej - mrocznej i ponurej - posiadłości. Tam w tajemniczych i dramatycznych okolicznościach życie zakończyła jej matka - opowiadała Kinga Michalska. - Bohaterka otrzymuje jednak list z zaproszeniem do corocznej gry, a tym razem wygraną będzie akt własności tej posiadłości. Pojawia się więc na miejscu, a zabawa zamienia się w walkę o życie - mówiła gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>> 

"Oko snajperki" Kate Quinn to fabularyzowana historia Mili Pawliczenko, która wychowuje syna w Kijowie i marzy o spokojnym życiu. - Wybucha wojna, a główna bohaterka zaciąga się do armii i zostaje snajperką. Okazuje się, że ma do tego talent, a jej historia zaczyna być znana także za oceanem. Mila ma szansę przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych, ale serce ciągnie ją do ojczyzny - mówił Kinga Michalska. Jak opowiadała, Kate Quinn to autorka powieści "Sieć Alice". - Pisze o kobietach, które wpłynęły w jakiś sposób na losy świata, ale ich nazwiska zostały zapomniane. To anonimowe bohaterki, o których dziś się już nie mówi - tłumaczyła gość Czwórki.

Czytaj także:

Świąteczną pozycją literacką dla najmłodszych może być książka Bena Millera, aktora i komika, "Jak poznałem Świętego Mikołaja". - Na świecie ta książka ukazała się kilka lat temu, na polskim rynku dopiero teraz. To pełna humoru historia o Jacksonie, który myślał, że o Mikołaju, prezentach i elfach wie już wszystko. Okazuje się, że spotkanie z prawdziwym Mikołajem zmieni jego życie - mówiła Kinga Michalska. 

Posłuchaj
09:23 michalska_PR4_AAC 2022_12_13-11-39-58.mp3 Które książki warto przeczytać w te święta? Poleca Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Książka na święta. Co warto przeczytać?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 14:41
"Dziki łabędź i inne baśnie", "Zwierzęta nocy" czy "Sekrety Twin Peaks" - Kinga Michalska, jak co tydzień polecała książki doskonałe na święta.
rozwiń zwiń