"Wyspa Jadłonomia". Filozofia roślinnego gotowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:30
"Wyspa Jadłonomia" w warszawskim Teatrze Studio to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany "Jadłonomią" - cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek.
Wyspa Jadłonomia. Na zdjęciu Maja Pankiewicz.
"Wyspa Jadłonomia". Na zdjęciu Maja Pankiewicz.Foto: Sisi Cecylia/Teatr Studio/mat. prasowe

Spektakl o jedzeniu, bez jedzenia

Prawie 10 lat temu Marta Dymek zaryzykowała i rzuciła pracę, by w całości poświęcić się prowadzeniu bloga kulinarnego. Jej "Jadłonomia" była nie tylko książką kucharską, ale też życiową filozofią, która doczekała się wielu wyznawców. "Wyspa Jadłonomia" w Teatrze Studio w Warszawie to przedstawienie, które zachęca do zielonego aktywizmu w obszarze własnego talerza i własnego świata. - Zaskoczył mnie pomysł, żeby "Jadłonomię" przenieść do teatru, ale potem, kiedy już przyglądałam się pracom nad spektaklem, to coraz bardziej widziałam swoją wrażliwość i swój sposób myślenia o jedzeniu - przyznaje Marta Dymek. - "Wyspa Jadłonomia" to jest spektakl o jedzeniu, ale bez jedzenia. Więc wydaje mi się, że najlepiej będzie powiedzieć, że "Wyspa…" jest o sprawczości, o dowartościowaniu naszego wpływu, a jednocześnie o mądrym rozumieniu granic naszego wpływu i nieustannym zadawaniu sobie pytania "na co możemy wpłynąć", "czego już nie możemy zrobić" i jakie działania wspólnotowe można podjąć, kiedy ma się 10, 12 lub 14 lat. Rozmówczyni Marty Zinkiewicz podkreśla też, że to, co ją przywiodło do gotowania, to społeczny aspekt jedzenia i możliwość wpływania na świat poprzez talerz. - Z jednej strony jedzenie jest częścią świata przemysłu i gospodarki, a z drugiej - jest niesamowicie intymną czynnością, z którą jesteśmy blisko kilka razy w ciągu dnia - dodaje. - Spektakl jest też próbą uporządkowania tego, jak dziś wygląda produkcja jedzenia i co my możemy zrobić, żeby mieć pewność, że to jedzenie jest dobre dla nas, ale też dla kogoś więcej i czegoś więcej. 

Posłuchaj
04:22 CZWÓRKA Czat Czwórki - dymek 17.11.2022.mp3 Autorka książek kulinarnych i programów telewizyjnych Marta Dymek o spektaklu "Wyspa Jadłonomia" (Czat Czwórki/Czwórka) 

Prequel spektaklu "Greta i wieloryb"

"Wyspa Jadłonomia" to kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. - Odkąd żyję, mam poczucie pewnej schyłkowości i przemiany. Teraz to wszystko zostało zwielokrotnione przez świadomość zagrożenia klimatycznego. Pomyślałem, że to dobry moment, żeby opowiedzieć o lęku, który towarzyszy nam na co dzień. "Wyspa Jadłonomia" jest w pewnym sensie sequelem spektaklu "Greta i wieloryb", który z Dorotą zrobiliśmy w teatrze w Wałbrzychu - opowiada reżyser. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Wśród inspiracji - oprócz serii „Jadłonomia" jest także "Alicja w Krainie Czarów", "Spirited Away", czy "W krainie bogów" Hayao Miyazakiego.

Sprawdź także:

Dzieci - awangarda zielonej rewolucji

Bohaterką przygodowo-sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. Gdy potwór pojawia się w życiu bohaterki, nic nie pozostaje takie jak było. Stawką staje się życie i zdrowie najbliższych. Czy dziewczynka znajdzie tajemną recepturę uzdrowienia świata? Kogo spotka na Wyspie, na którą porwie ją tajemnicza siła? Czy dziewczynka zechce być bohaterką idei zielonej rewolucji? A jeśli tak, to czy inni ludzie pomogą jej uzdrowić świat, dokonać zmiany za pomocą łyżki, widelca, listy zakupów i przeformułowania filozofii życia? W awangardzie zielonej rewolucji twórcy spektaklu widzą dzieci i młodych ludzi, którzy dorastają właśnie do odpowiedzialności, od której uchylili się ich rodzice.

Posłuchaj
20:13 CZWÓRKA WTNG - jadlonomia 18.11.2022.mp3 "Wyspa Jadlonomia" - rozmowa z reżyserem Maciejem Podstawnym (W to mi graj/Czwórka)

- Głównym celem naszego spektaklu w warstwie komunikacyjnej jest zwrócenie uwagi, że na wiele rzeczy, które są w życiu oczywiste, mamy ogromny wpływ. I jesteśmy niemalże pewni, że po wizycie na "Wyspie Jadłonomia" - choćby na chwilę - nasi widzowie inaczej spojrzą na sklepowe półki i na to, co mają na talerzu, i być może stanie się to w ich życiu, jeśli nie początkiem rewolucji, to może drobnej, ale realnej zmiany - dodaje rozmówca Michała Piwowarka. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Maciej Podstawny (reżyser)

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 14.17

kul/kor


Czytaj także

Projektowanie dla roślin. Jak poznać ich mowę i potrzeby?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 13:34
Nauczyliśmy się odczytywać mowę niektórych gatunków zwierząt. Czas iść krok dalej i sprawdzić, co mówią nam rośliny. Ten temat w syntezatorze mowy roślin, prezentowanym na 23. Triennale w Mediolanie, podejmują architektki z Miasto_pracowni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zużyty olej jadalny. Czy jest szansa, by stał się źródłem energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 10:09
"Nie marnuj złotego" to wyjątkowy projekt warszawskich studentek. Dziewczyny z Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej zajęły trzecie miejsce w konkursie Climathon 2022. One wiedzą, co zrobić z resztkami oleju po smażeniu i jak przerobić go na energię. 
rozwiń zwiń