Project Room: Cudowność i przestrach w kolażach Jagody Stączek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 14:00
Project Room to cykl prezentacji twórczości młodych artystów, organizowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Tym razem taką szansę dostała Jagoda Stączek, która zaprasza do "Gabinetu osobliwości". 
Fragment kolażu Jagody Stączek: Wieczorami chłopcy wychodzą na ulice - 2018 r.
Fragment kolażu Jagody Stączek: "Wieczorami chłopcy wychodzą na ulice" - 2018 r.Foto: Ula Kaczyńska

- Na kształt mojej twórczości wpływa to, że wychowywałam się w latach 90. w Wałbrzychu, w otoczeniu pięknych, poniemieckich przedmiotów. Tajemnicza "nieobecność" ich właścicieli rozbudzała moją wyobraźnię - opowiada artystka. - Już jako dorosły człowiek zaczęłam przekładać to na kolaże, bo dla mnie są one syntezą wszystkiego tego, co wiemy o sztuce i o popkulturze.   

Prywatny skarbczyk cudaczności

Jagoda Stączek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uwielbia zabawy znaczeniami, wydobywanie czegoś z jego naturalnego środowiska, zmiany kontekstu, zniszczony, pożółkły papier starych gazet i zielników. Tytuł wystawy "Kunstkamera" to pojęcie wyjęte z czasów zamierzchłych, oznacza gabinet osobliwości, prywatny skarbczyk niespotykanych cudaczności. - Prace Jagody są niezwykłe i wielowątkowe. Artystka inspiruje się swoim dzieciństwem, które spędziła u babci w poniemieckiej willi. Otaczały ją bibeloty, stare atlasy roślin i zwierząt, meble. To wszystko znajduje dziś odbicie w jej kolażach - mówi Dagmara Siemińska z CSW Zamek Ujazdowski. Artystka stara się w swoich pracach ująć cudowność i przestrach, jakie pamięta z zasłyszanych opowieści i z własnych wędrówek po strychach, targach i ulicach miasta, które z jednej strony ma urok scenerii z germańskiej bajki, z drugiej - przez lata było areną burzliwej szarpaniny polityczno-kulturowej. - Na wystawie podziwiamy kwiatyowady, zwierzęta, ich hybrydy, anatomiczne kurioza, kościotrupysurrealistyczne sceny, anachroniczne układanki - dodaje gość Czwórki. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez U–jazdowski (@u_jazdowski)

Posłuchaj
17:17 CZWÓRKA Stacja Kultura - csw 22.02.2023.mp3 Project Room - o cyklu wystaw prac młodych twórców w CSW Zamek Ujzazdowski w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
 

Project Room szansą dla młodych twórców

Wystawa Jagody Stączek jest trzecią ekspozycją w cyklu Project Room, w ramach którego młodzi twórcy dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. - W tym roku zgłosiło się do nas około 200 artystów. Z tego grona jury pod przewodnictwem kuratorki i historyka sztuki Krystyny Różańskiej-Gorgolewskiej wybiera sześć osób lub kolektywów - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Po zakończeniu ostatniej wystawy na naszej stronie internetowej rozpoczyna się głosowanie "publiczności", która ma szansę wybrać swojego ulubionego twórcę. W zeszłym roku oddano aż 14 tys. głosów, a zwycięzcą został Maciej Rauch

Zobacz także:

Co jeszcze przed nami?

Tegoroczną odsłonę cyklu zainaugurowała wystawa Konrada Dobruckiego "Warstwy". Następnie oglądaliśmy wystawę Daniela Dąbrowskiego. W edycji 2022/2023 w przestrzeni Project Roomu zobaczymy jeszcze prace Zuzanny Srebrnej, Kolektywu Tarta oraz Agaty Żołądź-Yolik Nal.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 22.02.2023

Godz. emisji: 11.15

kul


Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń