"Nowa normalność" Miriam Elii - wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:07
- Na wystawie "Nowa normalność" skupiamy się na pracach Miriam Elii, które opowiadają o czasach pandemii i po pandemii - mówi w Czwórce Marcel Skierski, zastępca dyrektora ds. programu CSW Zamek Ujazdowski.
Wystawę Miriam Elii Nowa normalność można będzie oglądać w CSW Zamek Ujazdowski
Wystawę Miriam Elii "Nowa normalność" można będzie oglądać w CSW Zamek Ujazdowski Foto: shutterstock/Mike Mareen

Brytyjska artystka Miriam Elia zajmuje się sztuką wizualną, a także komediową. Wśród jej prac można znaleźć ilustrowane książki, obrazy, rysunki, filmy krótkometrażowe, a także animacje. Teraz jej prace można będzie oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.


Czarny humor w kolorze

- Szykujemy się do bardzo kolorowej wystawy, gdzie kolor i barwne ilustracje będą odgrywały ogromną rolę - opowiada gość audycji. - Będzie wiosennie i poczujemy się jak na spacerze w Londynie. Ten Londyn będzie zabawny, chociaż jest to czarny humor.

Miriam Elia za pomocą satyry porusza trudne społecznie tematy, które dotyczą nas wszystkich. Zaczynała od tematów egzystencjonalnych, a początkiem był stworzony "Dziennik chomika Edwarda". - To była pierwsza próba użycia satyry do stworzenia książeczki "niby dla dzieci". Opowiadała ona o przygodach chomika Edwarda, który miał filozoficzno-egzystencjonalne rozterki - mówi rozmówca Kasi Dydo. - Rozważał doniosłe kwestie, będąc zamknięty w klatce.

Przełomem w twórczości Miriam była książeczka "We Go to the Gallery", w którym dotknęła świata sztuki współczesnej, w zabawny sposób obnażając jego słabości i pusty blichtr. To był wielki hit, dzięki niej artystka stała się gwiazdą.


Pandemia - co się zmieniło?

Sztuka Elii jest satyrą na współczesną kulturę, na politykę i ideologię zglobalizowanego świataArtystka wyśmiewa nowy porządek społeczno-polityczny, kwestionuje nowe "reguły gry", które nastały wraz z wybuchem pandemii i wprowadzeniem lockdownu.

 

Źr. Facebook/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Na wystawie "Nowa normalność" skupiamy się na pracach artystki, które opowiadają o czasach pandemii i po pandemii. Każdy z nas ucierpiał w trakcie pandemii. Pewne decyzje podejmowane na poziomie krajowym i światowym były często absurdalne i to jest to, w co celuje artystka - tłumaczy Marcel Skierski. - Z drugiej strony przedmiotem krytyki Miriam Elii jest to, co się stało z nami po pandemii. Czyli rozluźnienie stosunków międzyludzkich, to, że upadają małe biznesy, bo wolimy robić zakupy przez internet, to, że nie chcemy się spotykać, a dzieci coraz częściej wolą spędzać czas przed smartfonem niż na placu zabaw. Trochę to smutne, a jednocześnie trochę zabawne. Ten ciekawy konglomerat emocji będzie towarzyszył widzowi podczas oglądania tej wystawy.

Wystawę Miriam Elii "Nowa normalność" można będzie oglądać w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie od 24 marca. 


Posłuchaj
17:00 Czwórka/Stacja Kultura - wystawie "Nowa Normalność 21.03.2023.mp3 Marcel Skierski z CSW Zamek Ujazdowski o wystawie "Nowa normalność" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcel Skierski, CSW Zamek Ujazdowski 

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras

Czytaj także

Ukraina na fotografiach Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:58
- Justyna Mielinikiewicz, fotografując swoich bohaterów, nawiązuje z nimi głębokie relacje - mówiła dr Monika Rydiger, kurator wystawy zdjęć "W Ukrainie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzepaki, Reksio, Atari" - rozrywka dziecięca w PRL na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 13:50
W co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? Czy któreś z nich wciąż są znane i popularne? Na te wszystkie pytania odpowiada wystawa "Trzepaki, Reksio, Atari".
rozwiń zwiń