"Nowy początek". Polscy filmowcy debiutują w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:00
Dla wielu filmowców już sama obecność na festiwalu w Cannes jest spełnieniem marzeń. Tymczasem grupa Masztamavida nie tylko uczestniczyła w festiwalu, ale też w prestiżowej sekcji Short Film 76 pokazała swój film "Nowy początek". 
Film Nowy początek opowiada historię pracowników zakładu pogrzebowego, którzy zostają niespodziewanie odwiedzeni przez małą dziewczynkę, mówiącą, że jest nowym wcieleniem ich zmarłego ojca
Film "Nowy początek" opowiada historię pracowników zakładu pogrzebowego, którzy zostają niespodziewanie odwiedzeni przez małą dziewczynkę, mówiącą, że jest nowym wcieleniem ich zmarłego ojcaFoto: Shutterstock.com

- To była świetna okazja, żeby poznać ludzi, odkryć nowe możliwości i spojrzeć na przemysł filmowy z zupełnie innej strony - mówią goście Czwórki Daniel Szajdek i Wojciech Kałużyński. - Ciepłe morze, piękna pogoda, niesamowita architektura, światowe gwiazdy i ogromne pieniądze. Dla naszej ekipy był to czas, w którym wreszcie mogliśmy "pobyć" ze sobą. 

"Nowy początek" to produkcja krótkometrażowa, która powstała w ramach największego konkursu filmowego na świecie - 48 Hour Film Project. Film w reżyserii Daniela Szajdka wygrał jego polską odsłonę i w nagrodę pojechał do Cannes. - Ten konkurs organizowany jest w Polsce od 2011 roku i sprawia, że ludziom szybciej krew krąży w żyłach. W ciągu 48 godzin musimy zrobić film - od napisania scenariusza, nakręcenia go, zmontowania i stworzenia muzyki. Presja jest ogromna, konkurencja też. Mieliśmy szczęście i nasz obraz został zauważony. W Polsce otrzymał trzy nagrody, a w Los Angeles - na Festiwalu Filmapalooza, który jest konkursowym przeglądem zwycięzców lokalnych edycji 48 Hour Film Project, znalazł się w piątce najlepszych filmów konkursowych z całego świata - opowiada reżyser Daniel Szajdek.

MASZTAMAVIDA - Nowy Początek | 48HFP Poland

Sprawdź też:


"Nowy początek" trwa siedem minut i opowiada historię pracowników zakładu pogrzebowego, którzy zostają niespodziewanie odwiedzeni przez małą dziewczynkę, mówiącą, że jest nowym wcieleniem ich zmarłego ojca. - Pomysł był Daniela, opisała to nasza scenarzystka Kasia Surma i zrobiła to tak, że kiedy pierwszy raz czytałem scenariusz, to po prostu to poczułem - wspomina aktor Wojciech Kałużyński. - Moja postać, Hugo, jest osobą nieco zniesioną w stronę katolicyzmu i silnego uduchowienia, powiedziałbym nawet, że maniakalnego. Moim drugim filmowym bratem jest Hektor, czyli Remigiusz Fabich, reprezentant klasy średniej, mocno zaangażowany w biznes, a trzecim student utracjusz odgrywany przez Michała Surmę. Wydaje mi się, że udało nam się stworzyć przekrój społeczny adekwatny do tego, co dzieje się wokół nas. 

Posłuchaj
16:59 CZWÓRKA Stacja Kultura - film 26.05.2023.mp3 O filmie "Nowy początek" opowiadają reżyser Daniel Szajdek i aktor Wojciech Kałużyński (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek 

Gość: Daniel Szajdek (reżyser filmu "Nowy początek"), Wojciech Kałużyński (aktor)

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

Monika Majorek - polska studentka w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 12:00
Studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej Monika Majorek wróciła z Festiwalu Cannes, na którym pokazywano jej etiudę pt. "Inka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń