48 Hour Film Project - dobra zabawa i szansa na karierę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:50
W dniach 22-24 października w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja 48 Hour Film Project. Biorące w konkursie zespoły mają dwie doby na nakręcenie filmu. - Jest to spore wyzwanie i cieszymy się, że co roku blisko 80 ekip postanawia je podjąć i kręci filmy w Warszawie - mówi Maria Leśnodorska, producentka konkursu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock.com

Trwają zgłoszenia do 48 Hour Film Project. Konkurs daje możliwość stworzenia ekipy filmowej zarówno profesjonalistom, studentom, jak i osobom stawiającym pierwsze kroki w filmie. 22 października w Warszawie startuje 10. odsłona konkursu.


Posłuchaj
07:20 Czwórka/Pierwsze Słyszę - 48 Hour Film Project 06.10.2021.mp3 O 48 Hour Film Project opowiada producentka Maria Leśnodorska (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Filmowcy na nakręcenie filmu mają 48 godzin, pod koniec weekendu mają oddać gotową produkcję. - W piątek 22 października, uczestnicy wydarzenia dostają wymagane elementy, czyli imię i nazwisko głównego bohatera, jego zawód, linijkę tekstu i przedmiot. To wszystko muszą zawrzeć w filmie - opowiada gość audycji. - Do niedzieli do 19.30 czekamy na gotowe filmy. Oczywiście przez cały czas jesteśmy dostępni w razie pytań. Dodatkowo twórcy filmów muszą złożyć wszystkie dokumenty produkcyjne, które są niezbędne przy robieniu filmów - dodaje.

Każda ekipa dostaje ten sam zestaw tematyczny, natomiast filmy mogą się różnić pomiędzy sobą gatunkiem. O tym, który z nich będą realizować ekipy, decyduje losowanie. Filmy mogą być nakręcone w blisko 20 konwencjach, są wśród nich m.in. komedia, czarna komedia, dramat, romans, film akcji, horror, musical, a nawet fantasy. Przekrój gatunkowy jest duży, więc można liczyć na różnorodność filmów.


żeby nie było śladów pap 1200.jpg
Festiwal Filmowy w Wenecji: polski slow burner i "Diuna" w kawałkach

Czytaj także:

Ekipy filmowe mogą zapisać się z gotową ekipą lub łączyć się w ramach projektu. - Przed festiwalem organizujemy spotkania, gdzie uczestnicy, którzy szukają ekipy lub jej poszczególnych członków, mogą przyjść i wzajemnie się poznać - tłumaczy producentka. - Wiele ekip zgłasza się jednak już z gotowym składem. Najczęściej są to znajomi ze studiów, z pracy, którzy zdecydowali się wypróbować swoje umiejętności w 48 godzin - zaznacza.

W zespole musi się znaleźć scenarzysta, operator, reżyser i aktorzy. Średnio ekipy mają ok. 10 osób, chociaż pojawiają się wyjątki. W polskiej edycji zdarzył się projekt jednoosobowy, a w USA ekipa liczyła 120 osób plus konie. 48 Hour Film Project to także doskonała okazja, żeby w praktyce sprawdzić zgranie zespołu, nawiązać nowe kontakty i zawrzeć znajomości z ludźmi kina.


Instagram 48 Hour Film Project

Do konkursu może się zgłosić każdy w każdym wieku. - To jest chyba najpiękniejsze w tym projekcie, bo mamy ekipy, które składają się z nastolatków, osób dorosłych, ale także seniorów - mówi gość Czwórki. - Mogą się zgłaszać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Każdy, kto ma ochotę podjąć wyzwanie, jest u nas mile widziany - zachęca.

W ramach projektu organizowane są również warsztaty operatorsko-oświetleniowe i reżyserskie z elementami pisania scenariusza. Oba odbywają się 16-17 października. Dla osób, które zarejestrują się na festiwal, warsztaty są bezpłatne.

Wszystkie stworzone w ramach projektu filmy mają swoje pokazy w kinie Elektronik, następnie trafiają na inne festiwale filmowe i na konkursowego YouTube'a. Udział w projekcie może być pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w branży filmowej. Tym bardziej, że 48 HFP jest konkursem międzynarodowym - zwycięska ekipa polskiej edycji rusza w świat na Festiwal Filmapalooza, a potem może nawet powalczyć o pokaz na prestiżowym Short Corner w Cannes.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maria Leśnodorska (producentka 48 HFP)

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Seriale online. Co warto obejrzeć w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:20
Komedia kryminalna w duchu Agathy Christie, historie słynnych napadów oraz filmowych hitów. O serialach w sieci opowiada Maciej Kędziora z Filmawki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 20:50
Zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas Gali zamknięcia Festiwalu, wielką nagrodę "Złote Lwy" 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt. Nagrodę "Srebrnych Lwów" otrzymał film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego.
rozwiń zwiń