Zgubiony telefon. Koreański thriller "Unlocked" ostrzega przed zagrożeniami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:33
Dziś zgubiony telefon wydaje się koszmarem dla większości z nas. Koreański film "Unlocked" pokazuje, jak duże jest to zagrożenie - przez takie wydarzenie życie jego bohaterki wywraca się do góry nogami. Ten obraz to dobre kino, ale też przestroga. 
Nasz odblokowany telefon w niepowołanych rękach może być dużym zagrożeniem, o czym przestrzega serial Unlocked
Nasz odblokowany telefon w niepowołanych rękach może być dużym zagrożeniem, o czym przestrzega serial "Unlocked" Foto: shutterstock/tete_escape

"Unlocked" to koreański thriller kryminalny o kobiecie, której całe życie wywraca się do góry nogami, gdy gubi telefon, w którym trzymała wszystkie ważne informacje: dane bankowe, numer ubezpieczenia czy szczegóły z prywatnego życia. Serial ma pokazać współczesny świat, w którym ludzie nie potrafią żyć bez swojej komórki. 

Ten obraz ma wiele cech charakterystycznych dla współczesnego kina koreańskiego, dostarcza mnóstwa wrażeń, wskazuje problem społeczny i perfekcyjnie wykorzystuje środki wyrazu. Tu tematem jest życie z telefonem w dłoni, ale też życie i wszelkie jego szczegóły w telefonie zapisane. 

- Dziś zgubienie telefonu jest lękiem każdego z nas, a to właśnie przytrafia się głównej bohaterce - mówi Marcin Krasnowolski z Festiwalu Pięć Smaków. - Jej aparat trafia w ręce psychopatycznego mężczyzny, który postanawia zwrócić jej telefon, ale wcześniej instaluje na nim aplikację szpiegowską. Ta apka pozwala mu śledzić całe życie właścicielki telefonu. W ciągu kilku dni dowiaduje się o niej wszystkiego i postanawia uderzyć, wprowadzić zamieszanie. Mężczyzna okazuje się bardzo niebezpieczny. 

Scenariuszem filmu i reżyserią zajął się Kim Tea-joon, a fabuła opowieści oparta jest na bestsellerowej koreańskiej powieści.

Dziś w telefonie większość z nas ma "wszystko". Telefon wie, co lubimy, ile mamy pieniędzy, z kim się przyjaźnimy. - Ten film bazuje na naszym mocnym lęku - co się stanie, kiedy zgubimy telefon. Tam mamy całe życie zawodowe, ale też emocjonalne i uczuciowe - mówi ekspert od kina koreańskiego. - W szeroko rozumianym świecie zachodnim jesteśmy uzależnieni od swoich telefonów, niezależnie, czy to Polska, czy Korea Południowa. Technologia pokazana w filmie istnieje naprawdę. Wszystko dziś robimy z telefonem w dłoni. Telefon daje nam prostsze życie, ale jest też pewnego rodzaju przekleństwem - dodaje. 


Posłuchaj
20:28 czwórka stacja kultura 29.05.2023.mp3 Jak koreański obraz "Unlocked" ostrzega nas przed zagrożeniami (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Bohaterką filmu jest Na-mi, przeciętna pracownica biura. Reżyser tym wyborem pokazuje, że problem przez niego ukazany może dotyczyć każdego. - Thrillery i horrory bazują na naszych lękach, dlatego są skuteczne i dlatego też lubimy je oglądać - zauważa Marcin Krasnowolski. - Lęk utraty telefonu i późniejszej kontroli dotyczy nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę, że takie zagrożenie jest realne. Oczywiście szansa, że trafimy na taką postać jak postać złoczyńcy w "Unlocked", jest niewielka. 

Dziś nawet w świetle prawa jesteśmy szpiegowani np. przez korporacje technologiczne. Sami oddajemy im swoje dane - instalując przeróżne aplikacje, dzielimy się dostępem do prywatnych informacji.

- Bohater "Unlocked" ma ambicje i chęć zniszczenia prywatnego i zawodowego życia Na-mi. On wbija się klinem w jej życie, ujawnia pewne informacje, które próbowała ukryć np. przed współpracownikami czy przełożoną. Ma też dostęp do jej konta na Instagramie, tam publikuje. Ingeruje w jej przyjaźnie i relacje rodzinne - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Ten film to przestroga, zauważenie, jak wiele tajemnic powierzamy technologii. Okazuje się, że wystarczy niewiele, żeby to wszystko stracić - a sami sobie to fundujemy. 

W główną rolę kobiecą wciela się Chun Woo-hee, jedna z najciekawszych aktorek młodego koreańskiego pokolenia, której role zwykle są bardzo niepokojące. Rolę Ji-man Woo gra aktor i piosenkarz Yim Si-wan, członek k-popowego zespołu, postać ważna dla młodych Koreanek. 


ZGUBIONY TELEFON Polski Zwiastun Trailer PL Film Netflix/Zwiastuny HD

"Unlocked" to film tylko dla widzów dorosłych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.05.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Azjatycka droga do Oscarów. Amerykański sen o rozbijaniu stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:33
W 2020 rok film "Parasite" zdobywa Oscara za najlepszy film i najlepszy film nieanglojęzyczny. W 2023 roku Azjaci podbijają galę w Dolby Theatre - "Wszystko wszędzie naraz" zdobywa Oscary w 7 kategoriach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kill Boksoon" - koreańskie dwie twarze matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:58
Gil Boksoon jest morderczynią o uznanej renomie, w domu - samotną matką nastolatki. "Kill Boksoon" to jedna z nowszych propozycji jednej z platform streamingowych. Jest kilka powodów, dla których warto ten film zobaczyć. 
rozwiń zwiń