Fotografia zawładnie Łodzią. Na Fotofestiwalu będzie zdjęciowo, filmowo i muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 13:31
Każdego roku, od 22 lat, na kulturalnej mapie Łodzi odnajdujemy Fotofestiwal. W tym roku jego hasłem jest "Nadzieja", która najlepiej oddaje nasze nastroje. 
Zdjęcie, które zapadnie w pamięć. Jak je wykonać?
Zdjęcie, które zapadnie w pamięć. Jak je wykonać? Foto: Shutterstock

Fotofestiwal odbędzie się w dniach 15-25 czerwca. To początek letnich, miejskich festiwali w Łodzi. - Co roku zastanawiamy się, co najlepiej oddaje ducha momentu, w którym żyjemy - mówi Krzysztof Candrowicz, jeden z kuratorów Fotofestiwalu. - Po trudnych latach pandemii, wybuchu wojny na Ukrainie, postanowiliśmy skoncentrować się na takich wątkach, narracjach, które dają nadzieję na to, że jesteśmy w stanie wprowadzić zmiany. "Nadzieja" została też głównym hasłem naszej imprezy. Chcemy pokazywać artystów, społeczników, aktywistów, którzy te zmiany wprowadzają, tworzą projekty na całym świecie, dodają otuchy i nadziei - dodaje. 

Gość Kasi Dydo zauważa, że zdarza się, że prezentowane na Fotofestiwalu prace w ogóle nie przebijają się do mainstreamu, ale podkreśla ich lokalność, współprace z lokalnymi społecznościami. 

Fotofestiwal to moc wydarzeń, warsztatów, koncertów i filmów, ale to przede wszystkim wystawy fotografii. - Można powiedzieć, że ekspozycje mamy podzielone geograficznie. W programie są np. trzy duże wystawy poświęcone Ameryce Południowej, społecznościom różnych kultur: Peru, Kolumbia, Ameryka Centralna, Meksyk - wymienia gość Czwórki. - Współpracujemy też z organizatorami festiwali w Mińsku i Odessie, którzy u siebie nie mogą takich wydarzeń przygotować. Pokazujemy współpracę artystów i aktywistów. 

Posłuchaj
19:27 czwórka stacja kultura 05.06.2023.mp3 Jakie atrakcje czekają na uczestników Fotofestiwalu w Łodzi opowiada Krzysztof Candrowicz (Stacja Kultura/Czwórka)


W programie znalazły sie też wystawy historyczne: "NIEDENTHAL" czy "AREA. Sztuka na parkiecie". - "Area. Sztuka na parkiecie" to wycieczka do Nowego Jorku, do początku lat 80. - mówi Krzysztof Candrowicz. - Area to legendarne miejsce tam bywali Andy Warhol, Madonna i Grace Jones. My odtworzymy ten klub. Zaprezentujemy zdjęcia autorstwa wybitnego niemieckiego fotografa Volkera Hinz, pozwalają współczesnym odbiorcom zagłębić się w uniwersum klubu AREA.

Wystawą, która pozostaje niespodzianką również dla samych organizatorów, jest ekspozycja najnowszych fotografii Zbigniewa Libery, artysty związanego z undergroundowym środowiskiem Łodzi w latach 80. - Wystawa Zbigniewa Libery odbędzie się w Galerii Wschodniej. To powrót artysty do Łodzi - zaprasza gość Czwórki. - To co na niej zobaczymy będzie niespodzianką tegorocznego Fotofestiwalu. 

Stałym punktem łódzkiej imprezy jest też tzw. program otwarty, czyli przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii. W tym roku, będzie to prezentowane przez siedem wystaw. - Co roku we wrześniu rusza nasz otwarty nabór. Musieliśmy się zmierzyć z 1000 zgłoszeń, które do nas dotarły - zdradza gość Kasi Dydo. - Wybrzmiewa w nich troska o środowisko, temat kryzysu klimatycznego. 

Muzycznie Fotofestiwal zostanie zdominowany przez motywy afrykańskie, na otwarciu zagra Lua Preta. W programie fani kina też znajdą coś dla siebie, Fotofestiwal współpracuje z festiwalem Docs Against Gravity. Będą też warsztaty dla początkujących, czy nieco bardziej zaawansowanych. Fotofestiwal odbędzie się w dniach od 15 do 25 czerwca. 

Fotofestiwal 2023: Trailer/Fotofestiwal Lodz

Czytaj także

Fotografia kobiet. Inna forma intymności

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 14:40
- Historia umieściła nas w takim miejscu fotografii, że teraz jest nasz czas. Dlatego zrzeszamy się, tworzymy grupy, organizujemy wystawy i wspieramy się. Na nieco innej płaszczyźnie, niż robią to mężczyźni fotografowie - mówią Iwona Suszycka i Małgorzata Wakuluk z Polish Women Photographers.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fotografować dobro? Monika Szałek o projekcie "Postaw na dobro"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 17:20
- Fotografia może zdziałać cuda, a sztuka zmieniać, poprawiać i kolorować świat - przekonuje Monika Szałek. W projekcie "Postaw na dobro" fotografka i portrecistka namawia wszystkich, żeby małymi kroczkami zaczęli robić dobre rzeczy dla innych. 
rozwiń zwiń