Filmowe dokumentalistki w Muzeum Etnograficznym

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 18:09
Międzynarodowy Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji twórczości kobiet. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie we współpracy z Fundacją HER Docs w ramach cyklu "Dokumentalistki" prezentowane są wyjątkowe filmy dokumentalne autorstwa kobiet, pokazujące intymne światy kobiet, ich siłę oraz siostrzeństwo. Warto wiedzieć, że to obrazy nie tylko dla kobiet. 
W ramach cyklu Dokumentalistki prezentowane są wyjątkowe filmy dokumentalne autorstwa kobiet, pokazujące intymne światy kobiet
W ramach cyklu "Dokumentalistki" prezentowane są wyjątkowe filmy dokumentalne autorstwa kobiet, pokazujące intymne światy kobietFoto: shutterstock/Nicoleta Ionescu

- Dziewczyny z fundacji HER Docs zajmują się wskazywaniem niedoreprezentowania kobiet w branży filmowej. Organizują wydarzenia, które mają popularyzować twórczość kobiet związanych z filmem dokumentalnym - mówi Paulina Zomer z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. - Zorganizowały dwa festiwale Her Docs Film Festival. Teraz angażują się też w różne mniejsze wydarzenia - dodaje. 

Jednym z nich jest przegląd filmowy "Dokumentalistki", który rozpoczął się 5 marca w Muzeum Etnograficznym. Pierwszym prezentowanym obrazem był "Ama-San", dokument o kobietach z Japonii, poławiaczkach uchowców. - To kobiety, które wypływają w morze. Łowią bez specjalnego sprzętu, zdane są na możliwości własnych organizmów - mówi gość Czwórki. - Film pokazuje ich ogromną siłę i determinację w dążeniu do utrzymania własnych rodzin. 

W ramach cyklu czekają nas jeszcze dwie projekcie. 6 marca zobaczmy "Overseas", 7 marca - "Bitterbrush". - "Overseas" porusza temat migracji ekonomicznej kobiet. Pokazuje mieszkanki Filipin, które w specjalnym ośrodku przygotowują się do migracji zarobkowej - uczą się, jak radzić sobie z tęsknotą, ewentualną przemocą czy obowiązkami pracownic domowych - opowiada Paulina Zomer. - Jutro zaś można będzie zobaczyć "Bitterbrush", czyli obraz o współczesnych kowbojkach. Dwie dziewczyny, przyjaciółki, zostają opiekunkami bydła w Idaho. Obraz pokazuję, jak sobie radzą z obowiązkami, ale też wskazuje kierunek w dyskusji - czy są zawody i profesje determinowane przez płeć - dodaje. 


Posłuchaj
18:39 czwórka stacja kultura 06.03.2023 muzeum.mp3 O przeglądzie filmowym "Dokumentalistki", wystawie "Etnografki, antropolożki, profesorki" i warsztatach "Żeńska końcówka" opowiadają przedstawicielki Muzeum Etnograficznego w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kobieca wystawa

Ten przegląd filmowy towarzyszy wystawie "Etnografki, antropolożki, profesorki", która zwraca uwagę na rolę kobiet w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce. - To wystawa o 20 kobietach, przedstawicielkach etnografii, etnologii i antropologii. Każda z nich ma bardzo ciekawą historię - mówi Anna Zdzieborska z Państwowego Muzeum Etnograficznego. - Każda z nich pracowała albo na uniwersytecie, albo w muzeum, miła duży wpływ na rozwój nauki, ale dziś nie zawsze się o nich pamięta - dodaje. 

Odwiedzając wystawę, poznamy liczne ciekawostki o naukowczyniach, ale też ich przeplatające się ścieżki. - Ta wystawa też pokazuje sieć połączeń między tymi kobietami. Między bohaterkami są pewne węzły świadczące o tym, że one spotykały się w różnych momentach życia. Ich życiorysy się przecinały - mówi gość Kasi Dydo. - One wspierały się w życiu prywatnym i zawodowym - dodaje. 


źr. Nowa wystawa czasowa - Etnografki, antropolożki, profesorki/Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Warsztat z feminatywami

Wystawie "Etnografki, antropolożki, profesorki" towarzyszą też wyjątkowe warsztaty "Żeńska końcówka". - W dwudziestoleciu międzywojennym feminatywy były ogólnie przyjęte. Bohaterki naszych wystaw używały ich - przekonują goście Czwórki. - Podczas warsztatów pracujemy na artykułach z gazet dwudziestolecia międzywojennego, wskazujemy na feminatywy w użyciu. Po II wojnie światowej to się zmieniło. Dziś znów do nich wracamy, choć jest to temat wciąż budzący kontrowersje - dodają

Warsztaty "Żeńska końcówka", prowadzone przez artystkę Martę Skuzę, są doskonałą platformą do rozmów na ten temat. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paulina Zomer, Anna Zdzieborska (Państwowe Muzeum Etnograficzne)

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 11.18

pj

Czytaj także

Herstorie opanują Ninatekę. Kobiety opowiadają o kobietach - filmowo

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:00
5 dni, 8 filmów stworzonych przez kobiety, dla kobiet - tak Ninateka i Festiwal HER Docs zapraszają do świętowania 8 marca. - Chcemy opowiedzieć o tym, co istotne dla kobiet - mówi Weronika Adamowska, współorganizatorka wydarzenia. - Będziemy zahaczać o różne tematy i różne epoki - podkreśla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń