Szczęśliwy jak Duńczyk. Jaki jest skandynawski patent na szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:20
Dania to kraj, który uchodzi za jeden z najszczęśliwszych na świecie, mimo, że średnia temperatura w lecie nie przekracza tam 17 stopni. - Duńczycy umieją cieszyć się z bycia razem, biesiadowania, wspólnego spędzania czasu - opowiadał Kristof Zorde, Duńczyk, mieszkający w Polsce.
Audio
  • O życiu w Danii i książce "Duńczycy. Patent na szczęście" - rozmowa z Kristofem Zorde (Stacja Kultura/Czwórka)
Mieszkanki Kopenhagi nie narzekają na brak uśmiechu - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni C
Mieszkanki Kopenhagi nie narzekają na brak uśmiechu - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni CFoto: Shutterstock.com/William Perugini
dania 1200.jpg
Studia w Danii. "Nauczysz się myśleć i poznawsz przyjaciół"

- Mieszkańcy Danii chyba nie mają jednego patentu na szczęście - opowiadał Kristof Zorde. - Przekonanie, że to szczęśliwi ludzie wynika raczej z raportu, przeprowadzonego przez ONZ w 2012 roku. Wówczas Dania znalazła się na szczycie rankingu, ale pod uwagę brano kryteria mierzalne, m.in. dochód mieszkańców, ich długość życia, czy poziom zaufania społecznego w kraju - mówił. - Jednak - jak tłumaczył - Duńczycy potrafią dbać o swoje szczęście. Jak to robią i dlaczego np. w komunikacji miejskiej - zamiast tryskać energią i radością życia - zachowują się jak wszyscy inni Europejczycy?

O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Mówiliśmy także o skandynawskiej szkole, jedzeniu, imigrantach i państwie opiekuńczym, a to wszystko za sprawą książki "Duńczycy. Patent na szczęście" autorstwa Patricka Kingsleya, która niedawno ukazała się na polskim rynku.

Kristof Zorde/fot. Czwórka Kristof Zorde/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kristof Zorde (absolwent Uniwersytetu w Kopenhadze, Duńczyk)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 10.05

kd/jsz

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziecko ognia" - thriller psychologiczny z duchami przeszłości w tle

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:06
- "Dziecko ognia" S.K. Tremayne to powieść, która pasuje do kanonu "gotyckich". Jest tu tajemnicza, upiorna atmosfera, jest stara willa pełna sekretów, pułapek, korytarzy, a czytelnika ogarnia poczucie grozy - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:34
- Gdy słucham wywiadów z Beyoncé czy Magdą Gessler dostrzegam, jak bardzo przekonane są o swojej wartości. Nie o tym, że są bezbłędne, po prostu smutki i lęki potrafią przekuć w zwycięstwo. Porażki traktują jak lekcje, zbierają się po nich w garść i działają dalej - mówiła Klaudia Klara, autorka książki "Poradnik szczęśliwej singielki".
rozwiń zwiń