Jubileuszowy Festiwal Sztuka Ulicy - moc plenerowych spektakli

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 14:00
Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Jest organizowany cyklicznie od 1993 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. W tym roku obchodzi jubileusz 30 lat istnienia. W programie znalazły się spektakle tych grup, które zagrały w stolicy w trakcie pierwszej edycji. 
Teatr ulicyzdjęcie ilustracyjne
Teatr ulicy/zdjęcie ilustracyjneFoto: Anna Jurkovska/Shutterstock

Festiwal Sztuka Ulicy poświęcony jest sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance. Misją Festiwalu Sztuka Ulicy jest promowanie form artystycznej ekspresji i współczesnych trendów w sztuce oraz stworzenie praktycznej okazji do wymiany koncepcji i doświadczeń.

- Nasz festiwal zrodził się po przełomie, po 1989 roku. Jeżdżąc po Europie i obserwując, co się dzieje w teatrze plenerowym, ale też obserwując szare miasto, uznaliśmy, że warto to miasto ożywić, wejść w nie z teatrem plenerowym - mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor wydarzenia. - Wyszliśmy na ulice z czymś kolorowym, innym. Początkowo budziliśmy nieufność. Wtedy, w 1993 roku, pokazaliśmy trzy teatry: Akt z Warszawy, Biuro Podróży z Poznania i Klinikę Lalek z Wolimierza. One wciąż istnieją i pojawią się też w tym roku, w festiwalowych dniach od 30 czerwca do 2 lipca. 

Gość Kasi Dydo zdradza, że twórcy polskiego teatru plenerowego patrzyli na Europę, na zmiany, które tam się dzieją, ale szukali też tego, co wyróżnia polską twórczość. - Zachwycaliśmy się wielkimi widowiskami, spektakularnymi, z dużymi składami aktorskimi, fajerwerkami - wspomina. - Ale zauważaliśmy też, że teatr europejski rzadko opiera się na literaturze, zaś teatr polski ma ten wyróżnik - był zaangażowany społecznie, ale też bogaty literacko. Zaczęliśmy się orientować na własną tożsamość. 

Dziś teatr plenerowy jest teatrem regionalnym, czasem wkraczają w niego nowe technologie, ale przede wszystkim jest on wierny istocie teatru: poszukiwaniu wartości metafizycznych, które są zawsze aktualne. - Z perspektywy lat mogę powiedzieć, że teatr plenerowy jest częścią kultury narodowej, ale niedocenianą - mówi Dariusz Jarosiński. 


Posłuchaj
21:28 czwórka stacja kultura 07.06.2023.mp3 O spektaklach Festiwalu Sztuka Ulicy opowiada Dariusz Jarosiński, dyrektor wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Warto pamiętać, że spektakle plenerowe to nie tylko wakacyjne przedstawienia. Ten rodzaj teatru jest obecny w naszym życiu, kulturze, religii i tradycji cały rok. To spektakle, ale też jasełka, topienie marzanny czy święto Trzech Króli. 

Warszawskie ulice w teatralną scenę zmienią się w dniach 30  czerwca - 2 lipca. Festiwal rozpocznie parada z placu Zamkowego na rynek Nowego Miasta w wykonaniu A3Teatr pt. "Danse macabre". 

17 teatralnych wydarzeń zaplanowanych jest w kilku warszawskich lokalizacjach: w Parku Szczęśliwickim, Parku Pięciu Sióstr, na Rynku Nowego Miasta, na placu przy Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" oraz w Piasecznie na Parkingu Miejskim przy ulicy Sierakowskiego. 

W tym roku nie zabraknie też gości z zagranicy. W stolicy swoje przedstawienia zaprezentują plenerowe teatry z Hiszpanii i Argentyny. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dariusz Jarosiński (Festiwal Sztuka Ulicy)

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 10.24

pj

Czytaj także

Marta Bartosik: cenię sobie scenografię wielofunkcyjną

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:40
Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych. Pierwsze miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która została doceniona za kostiumy i scenografię do spektaklu "Bleee…" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. - To dla mnie ważne wyróżnienie. Niesłychanie jest się poczuć tak docenionym - mówi w Czwórce. - Na pewno jest to coś, co bardzo motywuje do dalszego tworzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka inkluzywna. O twórczości artystów z różnymi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:14
Niepełnosprawność nie jest defektem, niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzająć Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń