Ephemera Festival - muzyka i słowiańskie obrzędy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 16:55
- Inspirowana słowiańskimi obrzędami związanymi z letnim przesileniem Ephemera pełna będzie światła, tańca, muzyki, sztuki, wspólnotowych doświadczeń i jedzenia - mówi w Czwórce Małgorzata Płysa, dyrektor festiwalu.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Ephemera Festival, uroczo określany jako ekscentryczna, młodsza siostra krakowskiego Unsoundu, po raz czwarty pojawi się w Warszawie. Przegląd zagości od 15 do 18 czerwca w różnych miejscach stolicy.


Różnorodne formy muzyki

Połączeń pomiędzy wydarzeniami jest wiele. Nie tylko organizuje je ta sama ekipa, ale również pojawiają się ci sami artyści. - Ci, którzy brali udział we wcześniejszych edycjach Unsoundu zauważą, że przewija się całkiem sporo twórców i twórczyń. Na przykład jest to Martyna Basta, od której zaczyna się oficjalna część festiwalu - opowiada gość Czwórki. - Martyna to świetna kompozytorka i producentka z Krakowa. Jej zeszłoroczny koncert na Unsound, który był częścią porannego pasma Morning Glory, totalnie zachwycił nas i naszą publiczność. Stwierdziliśmy więc, że także na fali świetnie przyjętego jej ostatniego albumu warto ją zaprosić do stolicy.

W ciągu czterech festiwalowych dni na fanów czekają różnorodne formy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, m.in. techno, drone, ambient, minimalizm oraz powiązane sztuki wizualne. Ephemera to festiwal, który łączy ze sobą artystów, instytucje, ale także miejsca ważne dla stołecznego życia kulturalnego. Jak zaznaczają organizatorzy, wydarzenie nie skupia się na headlinerach, ale na tworzeniu narracji opowiadającej o ciekawych zjawiskach w Polsce i za granicą.


Przed festiwalem spotkanie z pieskami

- Oficjalnie otwarcie ma miejsce 15 czerwca, jednak już 14 czerwca zapraszamy do galerii Leto. Jest to kontynuacja naszej wieloletniej współpracy z tą muranowską galerią - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Reprezentuje ona całą masę superciekawych artystów i artystek. Tam będzie wystawa zbiorowa poświęcona tematowi piesków. Wystawa pod tytułem "Psizm" łączy kuratorskie wizje Bolesława Chromrego i Bartosza Zaskórskiego. Na wernisażu zagrają Chair oraz Mchy i Porosty.

15 czerwca Ephemera Festival zostanie zainaugurowany w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Kolejno będzie się odbywał m.in. w Nowym Teatrze, Klubie Jasna 1 czy Komunie Warszawa. Wśród artystów pojawią się m.in. saksofonista Bendik Giske, Bella, Malibu, Evian Christ, Gabber Modus Operandi, Robin Fox, Kasimyn, BADSISTA, Anna Zaradny i wspomniana już Martyna Basta.


Premierowy utwór na Ephemera Festival

Przed zakończeniem, 17 czerwca, w sali im. Lutosławskiego w Studiu Polskiego Radia odbędzie się koncert zatytułowany "Puls". Na scenie pojawi się Phil Elverum, znany bardziej jako Mount Eerie. - Zaprezentuje on nowe utwory pochodzące z powstającej właśnie płyty. Będzie to pierwszy od dawna występ artysty w Polsce - opowiada Małgorzata Płysa. - W programie także premiera nowej kompozycji wspaniałych polskich młodych kompozytorek Teoniki Rożynek i Aleksandry Słyż, które napisały nowy utwór specjalnie na Ephemerę. Artystki będą eksplorowały znaczenie słonecznego przesilenia i kryjącą się w nim tajemnicę. Do wykonania utworu kompozytorki zaprosiły trio blaszane - będzie tam tuba i waltornia, czyli potężne basowe uderzenie.


Posłuchaj
20:57 Czwórka/Stacja Kultura Ephemera Festival 06.06.2023.mp3 Małgorzata Płysa, dyrektor Ephemera Festival, opowiada, co w programie wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Płysa (dyrektor Ephemera Festival)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

 


Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń