"Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" - spektakl w klimacie noblistki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 14:06
"Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" to spektakl o Wisławie Szymborskiej, próba przyjrzenia się poetce tak, jak sama by tego chciała - bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę noblistki wciela się Agnieszka Przepiórska. 
Wisława Szymborska w Polskim Radiu
Wisława Szymborska w Polskim RadiuFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio
  • Spektakl "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" będziemy mogli zobaczyć już 13 września w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 
  • W rolę Wisławy Szymborskiej wciela się Agnieszka Przepiórska, która dzięki temu poznała i pokochała poezję noblistki i jej sposób na życie. 
  • Spektakl konsultowany był z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej.
  • Fabuła przedstawienia zaczyna się od informacji o Noblu, ale oparta jest na licznych retrospekcjach. 
  • Na scenie występuje dwoje aktorów, ale Antoni Milancej wciela się w 11 postaci. 
  • Rola Wisławy Szymborskiej to kolejna biograficzna rola Agnieszki Przepiórskiej. 

- Dzięki pracy nad spektaklem "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ta poetka stała się bliska mojemu sercu - mówi Agnieszka Przepiórska, odtwórczyni głównej roli. - Wcześniej miałam o niej raczej takie pojęcie szkolne. W domu był tomiki jej wierszy, ale zawsze brakowało okazji, by zagłębić się w lekturę. Ten spektakl był świetną okazją, by pokochać Wisławę Szymborską i jej poezję - dodaje. 

Przygotowania do roli Wisławy Szymborskiej

Przygotowując się do roli Wisławy Szymborskiej, Agnieszka Przepiórska nie tylko czytała jej utwory, ale też oglądała YouTube'a. Tam znalazła mnóstwo nagrań, na których uwieczniona została poetka - słuchała jej głosu, obserwowała sposób poruszania się. Przejrzała też mnóstwo zdjęć z różnych okresów życia pisarki. 

Konsultantem spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" był profesor Michał Rusinek, sekretarz noblistki. To jego aktorka wypytywała o momenty wzruszeń Wisławy Szymborskiej, o jej "miękkie miejsca". - Ona była niezwykle miła, wrażliwa, zainteresowana światem i innymi ludźmi, zwykłymi mieszkańcami - podkreśla aktorka. - Jej poezja jest bardzo współczesna. Jej przepis na sposób życia to uważność, zachwyt każdym dniem, dostrzeganie drugiego człowieka, poczucie humoru, dystans i czuła ironia. Świetnie jest za tym podążać - dodaje. 


Posłuchaj
19:14 czwórka stacja kultura 25.07.2023 szymborska.mp3 O spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie opowiada Agnieszka Przepiórska (Stacja kultura/Czwórka)

 

Agnieszka Przepiórska zwraca uwagę na prywatne życie Wisławy Szymborskiej, jej partnerski związek z Kornelem Filipowiczem, jej niezależność, odrębność, indywidualizm. Nie jest jednak pewna, czy poetka chciałaby, żeby powstał o niej spektakl. 

- To była osoba skromna. Nobel i wydarzenia po nim były dla niej trudne. Zastanawialiśmy się, jak opowiedzieć o Wisławie Szymborskiej, która przecież bardziej kochała kino niż teatr - zaznacza gość Kasi Dydo. - Dziś jest takie poczucie, że ten spektakl by jej się spodobał. Jego klimat i vibe utrzymany jest w duchu poetki. 

O czym jest spektakl "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy"?

Fabuła przedstawienia rozpoczyna się od momentu wręczenia Nobla, jednak jest w niej dużo retrospekcji. Na scenie jest dwoje aktorów: Agnieszka Przepiórska w roli Wisławy i Antoni Milancej, wcielający się w 11 różnych postaci. - Te postaci wychodzą z wierszy, ale są to też realne osoby - zdradza aktorka. - Jest tu kot, który jest takim przewodnikiem, jest Andrzej Gołota, Kornel Filipowicz, Adam Włodek - pierwszy mąż poetki, jest też jej ojciec. Obraz poetki nam tu migocze - raz jest starsza, raz młodsza - dodaje. - Myślę, że w opiekuńczości kota można dostrzec pewne cechy Michała Rusinka, takiego czułego opiekuna. 

Agnieszka Przepiórska - aktorka od biografii 

Spektakl "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" jest nieco surrealistyczny, trochę psychologiczny, na czym szczególnie zależało Agnieszce Przepiórskiej. - Są tu wiersze, bo muszą być. Jest namysł, ale i szybki rytm. To może być fajne międzypokoleniowe wydarzenie - przyznaje. 

Wisława Szymborska nie jest pierwszą postacią realną, w którą wcieliła się Agnieszka Przepiórska. Dziś możemy ją nazwać aktorką od biografii. Ten "kawałek" teatru wybrała na swoją specjalizację, o nim też napisała doktorat (w pociągu Pendolino, który staje się czasem jej domem). Czwórkowego gościa możemy też zobaczyć w roli Zuzanny Ginczanki w spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" oraz Simony Kossak w przedstawieniu "Simona K. Wołająca na puszczy". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Przepiórska, aktorka

Data emisji: 25.07.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Sztuka inkluzywna. O twórczości artystów z różnymi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:14
Niepełnosprawność nie jest defektem, niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzająć Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wynik wyboru zjawisk różnorodnych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 13:00
Historia Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie sięga lat 60. XX wieku. Złoty medal 28. odsłony wydarzenia powędrował w ręce Ukrainki Dashy Podoltsevej, w konkursie "Dom" złotą nagrodę zdobyła Maria Mencwel. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń