Nie tylko "Oppenheimer". Zobacz "Sen o atomie" - poznaj Józefa Rotblata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 13:37
Na film "Oppenheimer" ruszyły tłumy. Historia powstania bomby atomowej fascynuje wielu, ale niewielu wie, że jeden z członków zespołu projektu Manhattan rezygnował z pracy przerażony konsekwencjami tego wynalazku. Był to Polak Józef Rotblat, odznaczony pokojowym Noblem fizyk. O nim opowiada dokument "Sen o atomie".
Józef Rotblat
Józef RotblatFoto: PAP/PA/ David Cheskin
  • "Oppenheimer" to film Christophera Nolana o projekcie Manhattan, projekcie budowy bomby atomowej. 
  • Warto uupełnić wiedzę przekazaną przez Nolana i obaczyć film Erica Bednarskiego "Sen o atomie"
  • "Sen o atomie" to obraz dokumentalny o Józefie Rotblacie. Polaku, który zrezygnował z pracy w projekcie Oppenheimera. 
  • Rotblat zaangażował się w działania pacyfistyczne. W 1955 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla. 
  • "Sen o atomie" można bezpłatnie zobaczyć na platformie arte.tv.

Historia powstania bomby atomowej opowiedziana w filmie Christophera Nolana "Oppenheimer" do kin przyciąga wielu, po brzegi wypełnia kinowe sale. - To niezwykle interesujący obraz. Pokazuje problem związany z wyścigiem zbrojeń, bombą atomową i tym, jak ogromnie niszcząca jest to broń - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z bezpłatnej platformy streamingowej Arte.tv. - Może zabrakło w nim dyskusji o niszczycielskiej sile, o niebezpieczeństwach związanych z tą bronią. Dlatego tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę zapraszam do obejrzenia naszego filmu dokumentalnego, który nazywa się "Sen o atomie" - dodaje. 

Oppenhaimer vs. Rotblat

Nolan opowiedział historię Roberta Oppenheimera, który uważany jest za twórcę bomby atomowej. Należy pamiętać, że nie pracował on sam, a z zespołem naukowców. "Sen o atomie" opowiada o tych samych faktach, co "Oppenheimer" jednak skupia się na zupełnie innej postaci. 


Posłuchaj
17:22 czwórka stacja kultura 16.08.2023.mp3 "Sen o atomie" dokument o Józefie Rotblacie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- To niesamowicie interesujący dokument, bo historia jest fascynująca, a wg mnie mało znana. To opowieść o Polaku - Józefie Rotblacie, który był częścią prestiżowego zespołu naukowców pracujących nad projektem Manhattan, stworzonym przez Oppenheimera. Rotblat postanowił w pewnym momencie opuścić ten projekt. Był przerażony niszczycielską siłą, skutkami nuklearnymi. Postanowił się wycofać i zaangażować w walkę przeciwko bombom atomowym - zdradza gość Kasi Dydo.

Zapomniany noblista

W 1955 roku Józef Rotblat otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Był Polakiem żydowskiego pochodzenia. urodził się w Warszawie. W 1939 roku wyjechał z Polski. - To fascynująca postać. Nie wiem dlaczego jest zapomniana - zastanawia się gość Czwórki. - Oglądając "Oppenheimera" zastanawiamy się czy nikt nie miał wątpliwości podczas pracy nad projektem Manhattan. "Sen o atomie" pokazuje, że takie wątpliwości były. 

Koniec pracy Józefa Rotblata przy projekcie Manhattan nie oznaczał końca jego pracy naukowej. Badacz wrócił do Wielkiej Brytanii, dalej pracował nad brytyjską techniką jądrową. Był związany z Polską Akademią Nauk. Zaangażował się w ruch pacyfistyczny Pugwash, który był ruchem naukowców z różnych krajów. 

"Sen o atomie" to pełnometrażowy film o Józefie Rotblacie. Obraz wyreżyserował Eric Bednarski w 2009 roku, zaledwie 4 lata po śmierci naukowca. - W "Śnie o atomie" zaglądamy do biura Rotblata, widzimy jego samego. Sprawia wrażanie niezwykle serdecznego, spokojnego, uroczego człowieka, który lubi swoją pracę, chętnie pracuje w samotności - zdradza Berenika Wyrzykowska-Novi. 

Inne propozycje arte.tv

Bezpłatna platforma streamingowa arte.tv jest niezwykle bogata w propozycje. Obok "Snu o atomie" zobaczymy tam wiele interesujących filmów dokumentalnych krótko- i długometrażowych. Wśród nich jest m.in. "Historia kempingowania" czy cykl obrazów o relacjach braci i sióstr m.in. "Beyonce & Solange" czy "Harry vs. William", a także "Rodzina Kennedych". W bogatej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (platforma streamingowa Arte.tv)

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 10.17

pj

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziurawa skarpeta" - młodzi edukują o bezdomności

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 13:02
Grupa Dziurawa Skarpeta powstała w 2010 roku w Ełku. Od 13 lat wspólnie tworzą projekt filmowy o takiej samej nazwie. Ostatnia część właśnie trafiła do postprodukcji, dwie pierwsze, opowiadające o bezdomności, możemy oglądać w sieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Vika!". Dokument o didżejce, która oswaja lęk przed starością

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 15:20
"Vika!" to musical dokumentalny, którego gwiazdą jest DJ Wika - kultowa didżejka seniorka, ale również działaczka społeczna. - W Polsce starości jest szara i smutna, a bohaterka mojego filmu lśni jak kolorowy ptak - mówi reżyserka Agnieszka Zwiefka. 
rozwiń zwiń