REKLAMA

Józef Rotblat. Nie budował bomby, by wzniecić wojnę

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 13:32
- Był zwolennikiem łacińskiego przysłowia "chcesz mieć pokój, gotuj się do wojny". To dlatego na wieść, że Hitler może mieć bombę atomową postanowił, że zrobi wszystko, by alianci mieli ją pierwsi i zakończyli wojnę – mówił w Dwójce Marek Górlikowski.
Audio
  • Historia Józefa Rotblata, noblisty z Nowolipek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Noblista z Nowolipek
Okładka książki "Noblista z Nowolipek"Foto: materiały prasowe

Bohaterem audycji był współtwórca bomb atomowych zrzuconych na Hiroshimę i Nagasaki, i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w jednej osobie. O jego powikłanych losach rozmawialiśmy z Markiem Górlikowskim, autorem książki "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój".

- Rotblat był jedynym naukowcem w Los Alamos, który miał obywatelstwo polskie i nie chciał przyjąć amerykańskiego. Zmienił stanowisko dopiero wtedy, gdy okazało się, że łatwiej mu będzie ściągnąć z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii ocalałych z zagłady członków rodziny, jeśli przyjmie brytyjskie obywatelstwo - przypomniał gość audycji.

Historia życia Józefa Rotblata jest niezwykła. Urodzony i wykształcony w Polsce fizyk, który podjął się udziału w pracy nad zbudowaniem bomby atomowej, nie tylko wycofał się z Projektu Manhattan, ale też większość swojego zawodowego życia poświęcił medycynie nuklearnej i działalności w międzynarodowym ruchu pacyfistycznym Pugwash, dążącym do  likwidacji broni masowej zagłady.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której znalazł się archiwalny zapis wypowiedzi Jozefa Rotblata z 1995 roku, gdy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Marek Górlikowski (autor książki "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój")

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Wiceminister kultury: chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:39
- Ta ustawa jest po to, by zwiększyć konkurencyjność Polski. Prawie wszystkie kraje europejskie mają już tego typu rozwiązania i wiele produkcji, nawet dotyczących historii Polski, powstaje w krajach, które udają np. Warszawę czy Kraków - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
rozwiń zwiń