Narodowe Czytanie. "Przyciągają atmosfera oraz interpretacje aktorskie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 15:40
XII edycja akcji Narodowego Czytania co prawda za nami, ale nie milkną głosy po tym wydarzeniu. W tym roku w całej Polsce, i w wielu miejscach poza jej granicami, czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Ogłoszono także lekturę na 2024 rok, którą będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie 2023
Narodowe Czytanie 2023 Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • 9 września w całej Polsce i za granicą odbyła się XII edycja akcji Narodowe Czytanie. 
  • Lekturą tegorocznej edycji było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
  • W tym roku akcja odbyła się w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie.
  • Ogłoszono lekturę XIII edycji akcji, którą w 2024 roku będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego. 

Za nami XII już edycja akcji Narodowego Czytania. Wyczekiwane przez wszystkich miłośników literatury wydarzenie odbyło się w sobotę, 9 września 2023 roku. Podczas tego wielkiego święta promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, na scenie w warszawskim Ogrodzie Saskim, przeczytano "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wydarzenie reżyserował Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia, a poprowadził je Marcin Kusy - dyrektor - redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia. Na scenie pojawiło się grono muzyków oraz znanych i lubianych aktorów.Swoimi wrażeniami z reporterką Czwórki podzielili się przybyli na akcję Narodowego Czytania słuchacze. - Jest to bardzo ciekawe wydarzenie i pozwala troszeczkę spojrzeć z innej perspektywy na tę książkę. W ogóle wszystkie te teksty, które musimy przeczytać w szkole jako lektury, później z biegiem lat nabierają jakiegoś innego wydźwięku - mówiła jedna z rozmówczyń Weroniki Puszkar. - W tegorocznej lekturze zwróciłam uwagę na bardziej komediowy wydźwięk. Byłam tym zaskoczona i fajne jest, że słuchając "Nad Niemnem" w Ogrodzie Saskim, mogłam to zauważyć. 

- Jestem tutaj czwarty raz. Wydaje mi się, że najbardziej przyciąga atmosfera, książki oraz interpretacje aktorskie. Piszę wiersze, a akcje takie jak ta otwierają nowe horyzonty przed młodymi ludźmi - dodał jeden z licealistów. - Jesteśmy w bardzo malowniczym Ogrodzie Saskim, niegdyś posiadłości króla Augusta II Mocnego. Pogoda dopisuje, a słuchając dobrej literatury, możemy podziwiać piękne widoki i inspirować się.


Narodowe Czytanie 2023. Wśród artystów biorących udział w akcji wystąpili aktorzy grający główne role w  filmowej wersji "Nad Niemnem" z 1986 roku: Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską) oraz Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz) Narodowe Czytanie 2023. Wśród artystów biorących udział w akcji wystąpili aktorzy grający główne role w filmowej wersji "Nad Niemnem" z 1986 roku: Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską) oraz Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz)

W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji "Nad Niemnem"), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.

Na antenach Polskiego Radia, partnera medialnego Narodowego Czytania 2023, można było usłyszeć szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Transmisja czytania "Nad Niemnem" dostępna była na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej narodoweczytanie.polskieradio.pl.


serwis specjalnyNa zakończenie wydarzenia para prezydencka ogłosiła, że lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "jest to dramat, jeden z najbardziej znanych w polskiej literaturze, także mocno związany z bardzo trudnym czasem w historii Polski. Będziemy więc przeżywać te emocje, które targały polską duszą, i debaty międzypokoleniowe, jakie toczyły się po powstaniu listopadowym".


Posłuchaj
09:17 Czwórka/Stacja Kultura - narodowe czytanie 2023 11.09.2023.mp3 Narodowe Czytanie 2023. Relacja Weroniki Puszkar (Stacja Kultura?/Czwórka)

 

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 10.16

***

aw/mat.pras.

Czytaj także

Ciechowski, Klich i wiersze wpisane w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:53
- To duża sztuka, wziąć piękną i szlachetną materię i nie zepsuć jej, a nawet troszkę do niej dołożyć i stworzyć nową jakość - tłumaczy Kasia Klich, która wydała niedawno album z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim "Stubbornly Absent Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Janusz Kukuła: Eliza Orzeszkowa byłaby bardzo szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 10:13
- Czytanie nie będzie miało charakteru aktów i rozdziałów. To będzie płynęło, wspólnie będziemy słuchać Elizy Orzeszkowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Główne obchody Narodowego Czytania - w Warszawie w Ogrodzie Saskim - zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 9 września będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
rozwiń zwiń