Z miłości do Ursynowa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 18:21
Książka „Czasoprzewodnik. 33 lata na Ursynowie” autorstwa Macieja Mazura to nie tylko unikalne historie, mapy, ale i archiwalne zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów mieszkańców tej stołecznej dzielnicy.
Audio

– To nie jest książka wyłącznie dla mieszkańców Ursynowa – podkreśla dziennikarz Maciej Mazur, autor książki „Czasoprzewodnik. 33 lata na Ursynowie”, zawierającej zapis historii południowej dzielnicy Warszawy opatrzony ponad dwustoma zdjęciami. – To książka o dorastaniu w czasach zmieniającej się polskiej rzeczywistości. Ukazuje ona koniec lat 80., 90. i minionej dekady z perspektywy podwórka – tłumaczył w „Stacji Kultura”.

Jak przyznaje dziennikarz, nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat nie przeprowadzał się poza granice Ursynowa. Miłość do tej południowej dzielnicy Warszawy skłoniła go najpierw do stworzenia, wspólnie z kolegą, strony internetowej jej poświęconej, a teraz do napisania książki.

Maciej Mazur zdradza, że na pomysł „Czasoprzewodnika” wpadł już w 2008 roku, a książkę udało mu się napisać na przełomie 2009 i 2010 roku. – Publikacja powstała bardzo szybko, gdyż większość materiałów zebrana została dzięki naszej stronie oraz współpracy z internautami – wyjaśnia gość Czwórki.

– To jest bardzo rodzinna książka, w tym znaczeniu, że większość zdjęć pochodzi z archiwów rodzinnych mieszkańców Ursynowa, a nie od profesjonalnych fotografów – podkreśla Maciej Mazur. Jego zdaniem zdjęcia dodają książce autentycznego charakteru i czynią ją ciekawszą.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Maciejem Mazurem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

"Chcieliśmy przeżyć cokolwiek wesołego"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 10:04
Książka "Artyści, wariaci, anarchiści" przekonuje, że mimo panującego w latach 80. marazmu i przygnębienia, wiele się działo – podkreśla współautor publikacji Jarosław Janiszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Lipna na podbój Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 15:22
Do księgarń trafiła biografia jednej z największych postaci w historii kina, a zarazem kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino – Poli Negri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o wyrastaniu z sofixów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 16:15
Autobiograficzna książka znanego prezentera telewizyjnego Jakuba Porady dokumentuje dorastanie i kulturowe wtajemniczenia w scenerii peerelowskiego blokowiska.
rozwiń zwiń