Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
Otwarcie Muzeum Historii Polski
Otwarcie Muzeum Historii Polski Foto: PAP/Paweł Supernak
  • W czwartek 28 września uroczyście otwarto Muzeum Historii Polski. 
  • Nowa siedziba Muzeum Historii Polski. mieści się w kompleksie Cytadeli Warszawskiej.
  • Od piątku 29 września do niedzieli 1 października będzie odbywał się Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski.
  • W programie przewidziano moc atrakcji, w tym koncert sannah. 

Za nami uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski. Nowa siedziba muzeum mieści się w kompleksie Cytadeli Warszawskiej, zajmuje 44 tysiące metrów kwadratowych.


Co można obejrzeć w Muzeum Historii Polski?

W czwartek, 28 września otwarto Muzeum Historii Polski. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Pomysł powołania instytucji, która jest największą placówką muzealną w naszym kraju pojawił się w 2006 roku. Budowa muzeum zajęła pięć lat. Tuż przed otwarciem placówki na miejscu była Hanna Dołęgowska, Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki.

- Na początek dostępna dla zwiedzających jest wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Wśród wielu eksponatów prezentujemy gablotę poświęconą historii Polski od wczesnego średniowiecza aż do XX wieku - opowiada Konrad Pyzel z Działu Zbiorów. - Znajdują się w niej przedmioty drobne, które na pierwszy rzut oka może nie wyglądają efektownie, ale mają fundamentalne, często przełomowe znaczenie dla historii Polski. Najstarszym obiektem jest denar Bolesława Chrobrego.


Historia się łączy

Na wystawie można także zobaczyć rzeczy związane z obradami Sejmu w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przedmioty związane z Konstytucją 3 Maja, a także z XIX wiecznymi powstańcami.

- Generalnie całą myślą wystawy jest pokazanie różnych sposobów budowania kolekcji przez Muzeum Historii Polski - zauważa Konrad Morawski. - Oczywiście kluczem jest też, że prezentowane obiekty łączą się ze sobą merytorycznie właśnie tak jak cała historia polski, czy w ogóle historia, która jest pasmem rzeczy, które z siebie nawzajem wynikają.


Zobacz także:

MHP - centrum kultury i edukacji

Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe. - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było takim żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki. - Z tego powodu w tym budynku znajduje się m.in. audytorium na prawie 580 miejsc. Audytorium ma znakomitą akustykę, jest dostosowane do koncertów o charakterze filharmonicznym. Mamy również salę kinowo-teatralną, sale konferencyjne i  edukacyjne. Na terenie muzeum znajduje się także czytelnia i biblioteka.


Co w programie Festiwalu Otwarcia MHP?

Od piątku 29 września do niedzieli 1 października będzie trwać Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. W tych dniach na zwiedzających czekają koncerty, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci, warsztaty dla młodszych i starszych. W niedzielę 1 października na godzinę 17.00 zaplanowany jest koncert sannah.


Posłuchaj
07:30 Czwórka/Stacja Kultura - otwarcie Muzeum Historii Polski 28.09.2023.mp3 Muzeum Historii Polski. Co będzie się tam działo? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Do 10 listopada, Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 11.45

aw/IAR/PAP


Czytaj także

Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 21:43
Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać online bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach: po Gmachu Głównym, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma". Co możemy tam zobaczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń