Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 21:43
Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać online bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach: po Gmachu Głównym, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma". Co możemy tam zobaczyć?
Audio
  • Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie dostępne online przez całą dobę (Stacja kultura/Czwórka)
Muzeum Narodowe w Krakowie, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, Sala Chełmońskiego: Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu
Muzeum Narodowe w Krakowie, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, Sala Chełmońskiego: Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu Foto: www.muzeum.krakow.pl

Czynne całą dobę... online

Wszystkie budynki, dziedzińce i ogrody zostały na czas pandemii zostały zamknięte dla odwiedzających. Większość pracowników pracuje zdalnie. Na terenie obiektu przebywają tylko Ci, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo budynków i zbiorów oraz obsługę zbiorów cyfrowych.

Jednak muzeum nie zamyka się całkowicie na widza. Z własnej kanapy o każdej porze dnia i nocy możemy wybrać się na spacer po wszystkich pięciu budynkach ekspozycyjnych muzeum. - W zbiorah cyfrowych znajdziemy ponad 130 tysięcy dzieł w tym m.in. Leonadra da Vinci, Rembrandta czy Wyspiańskiego. To poza malarstwem, grafika, rysunek, fotografia i rzemiosło artystyczne. To nie tylko reprodukcje, ale i komentarze na temat dzieła - wyliczał dyrektor muzeum Andrzej Szczerski.

Przestrzenie galeryjne, zbiory, cyfrowa biblioteka

A i to jeszcze nie wszystko. W osobnym muzeum cyfrowym znajdziemy wszystkie przestrzenie galeryjne, które do tej pory były otwarte dla zwiedzających. Przestrzenie muzeum można znaleźć również w aplikacji Google Art and Culture. - Miłośnicy historii i historii sztuki mogą też korzystać z naszej biblioteki, która dostępna jest cyfrowo - dodawał.

W rozmowie z gościem opowiadaliśmy, dlaczego warto też zaglądać na media społecznościowe muzeum.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 11:05

ac


Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skonfrontuj się z belgijskim humorem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:00
- Wydaje mi się, że wystawa artystów belgijskich jest swego swego rodzaju skonfrontowaniem widza z innym nieco spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Elżbieta Laskowska, współkuratorka ekspozycji "Rysunki z Belgii". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natura w sztuce. Nowy cykl filmowy w MOCAK-u

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:10
Przez całe wakacje w krakowskiej galerii sztuki współczesnej MOCAK będą odbywały się wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy "Natura w sztuce". Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21, od 5 lipca do 30 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń