Zbliża się ogólnopolska Noc Bibliotek. Co w programie wydarzenia?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 23:20
Już wkrótce odbędzie się 9. edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej odsłony to "Absurd nie czytać". - To wyjątkowe wydarzenie, gdzie panuje atmosfera zabawy i wspólnotowości - mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, koordynatorka akcji.
Już niedługo odbędzie się 9. edycja akcji Noc Bibliotek
Już niedługo odbędzie się 9. edycja akcji Noc BibliotekFoto: shutterstock/4 PM production
  • Ogólnopolska Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października 2023 r.
  • 9. edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem "Absurd nie czytać".
  • Udział zgłosiło już 500 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne.
  • Wydarzenie to doskonała okazja do integracji lokalnych społeczności. 

 

Noc Bibliotek - na czym polega?

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. 9. już edycja wydarzenia odbędzie się 7 października 2023 r., a jej hasłem przewodnim będzie hasło "Absurd nie czytać".

- Często dla małych miejsc, gdzie po prostu nie ma muzeów, filharmonii i innych dużych instytucji kultury, to właśnie biblioteka jest otwarta na dzieci, na osoby, które przychodzą. To jest miejsce, gdzie naprawdę można się zainspirować - mówi gość Czwórki. - Pracują tam nie tylko panie, ale także panowie. Są to zazwyczaj niezwykle kompetentni ludzie, bardzo dobrze zorientowani nie tylko w swoich zbiorach, ale też w nowościach książkowych, a także w ogóle w dostępie do źródeł informacji.

 

Biblioteki - pomagają sprawdzać źródła

Jak podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo, ma to szczególne znaczenie w dobie internetu. - Internet, wiadomo - otchłań cudowna, wspaniała, która nas wspiera na co dzień. Natomiast umiejętność selekcji informacji, dotarcia do tych źródeł, które są wiarygodne, to jest ważna rzecz, szczególnie dla młodych ludzi - tłumaczy. - Dlatego bibliotekarki i bibliotekarze naprawdę są fantastycznymi przewodnikami nie tylko po księgozbiorze, i dostępie do katalogów e-książek online. Oni mogą naprawdę być nieocenionym źródłem i pomocą. Myślę, że warto to docenić i porzucić stereotypy dotyczące bibliotekarzy, które pomału zanikają.

 


Biblioteki miejscem integracji lokalnych społeczności 

Jak przekonuje gość Czwórki, biblioteki mogą być bardzo inspirującymi miejscami spotkań. To są miejsca, w których możemy spotkać się z sąsiadami, z lokalną społecznością, przyjść ze swoim pomysłem. - Podkreślamy w wywiadach, że wszystkie te inne działania, dzielenie się umiejętnościami, rękodzielniczymi, wspólne gotowanie, łasuchy literackie, seanse filmowe itp.  przyciągają po prostu nowe osoby, nowych użytkowników, czytelników i czytelniczki - zauważa Katarzyna Sołtan-Młodożeniec. - To jest ważne, bardzo ważne. Oczywiście podczas działa nie zapominajmy o książkach i o literaturze.

 

Posłuchaj
20:01 Czwórka/Stacja Kultura- noc Bibliotek 28.09.2023_.mp3 O 9. edycji Nocy Bibliotek mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, koordynatorka akcji (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Warto rozejrzeć się w okolicy i sprawdzić, jaki program ma nasza najbliższa biblioteka na Noc Bibliotek. W tej akcji udział zgłosiło już 500 placówek z całej Polski, ale codziennie dołączają kolejne. - Biblioteki w całej Polsce, przy wsparciu promocyjnym i merytorycznym organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia - mówi rozmówczyni Kasi Dydo. - Noc Bibliotek to wyjątkowe wydarzenie, gdzie panuje atmosfera zabawy i wspólnotowości.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (koordynatorka akcji Noc Bibliotek)

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 10.45

aw/mat.organizatora


Czytaj także

"Wyjazd na weekend". Jak dobrze znasz swoich przyjaciół?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:14
"Wyjazd na weekend" Sarah Alderson to opowieść o wymarzonej podróży, która zamienia się w koszmar. - To książka o tym, że bliscy potrafią być dla nas bardzo nieznajomi - mówiła Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Muzeum Warszawy - co kryją jej zbiory?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:55
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 co tydzień będziemy odwiedzać biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Zaczynamy od Biblioteki Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń