Muzeum Zimnej Wojny. Jak nowe technologie opowiadają o przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 17:40
- Trudno jest dziś w atrakcyjny sposób opowiadać o przeszłości nie korzystając z technologii przyszłości. Dlatego u nas dzięki goglom VR można stać się płk. Kuklińskim albo obejrzeć przez peryskop kryzys kubański - mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny.
Muzeum Zimnej Wojny mieści się na Starym Mieście w Warszawie, w podziemiach dawnego komisariatu milicji obywatelskiej przyul. Jezuickiej 13.
Muzeum Zimnej Wojny mieści się na Starym Mieście w Warszawie, w podziemiach dawnego komisariatu milicji obywatelskiej przy ul. Jezuickiej 1/3. Foto: mat. prasowe/Facebook
  • Muzeum Zimnej Wojny działa od 2018 roku w Warszawie.
  • Powstało z Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. 
  • Ryszard Kukliński był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego i szpiegiem CIA o pseudonimach Jack Strong i Mewa.
  • - Nasze muzeum nie jest akademickim podręcznikiem do historii - zapewnia dyrektor placówki Filip Frąckowiak. 

Co zobaczymy w Muzeum Zimnej Wojny

Muzeum wyrosło z Izby Pamięci pułkownika Kuklińskiego, która powstała w 2006 roku i dokumentowała misję wywiadowczą pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO. - Wzbogaciliśmy ją o nowe eksponaty, także multimedialne i postanowiliśmy opowieść o Ryszardzie Kuklińskim wpisać w szerszy kontekst - opowiada dyrektor placówki Filip Frąckowiak. - Zależało nam, żeby podkreślić rolę Polski w demokratyzacji Europy w końcowej fazie zimnej wojny.

Kim był Ryszard Kukliński?

Ryszard Kukliński był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego i szpiegiem CIA o pseudonimach Jack Strong i Mewa. Miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów, również tych zawierających plany strategiczne ewentualnej wojny państw Układu Warszawskiego zależnych od ZSRR z krajami NATO. W latach 1971-1981 przekazał je Amerykanom w nadziei, że w ten sposób uchroni kraj przed widmem III wojny światowej. W 1981 roku został ewakuowany do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później, w tajnym procesie Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał płk. Kuklińskiego za winnego "zdrady państwa i dezercji" i zaocznie skazał na go karę śmierci. W 1997 roku został on uniewinniony.

Sala Ofiar Komunizmu. Historia Grzegorza Przemyka

Muzeum mieści się na Starym Mieście w Warszawie, w podziemiach dawnego komisariatu milicji obywatelskiej przy ul. Jezuickiej 1/3, w którym zamordowano maturzystę - Grzegorza Przemyka. - W jednym z pomieszczeń stworzyliśmy Salę Ofiar Komunizmu, dla której punktem wyjścia była historia Grześka. Tam też, w sposób międzynarodowy, pokazujemy liczę ofiar komunizmu na całym świecie, zwłaszcza w państwach, do których został on wprowadzony przez Moskwę czy przez Pekin - mówi gość Czwórki.

Zobacz także:

Jak nowe technologie opowiadają o przeszłości?

Główną osią narracji Muzeum Zimnej Wojny są współczesne narzędzia muzealnicze, a także wykorzystanie oryginalnych eksponatów - w tym ponad 50 multimediów takich jak ekrany dotykowe, gogle VR i hologramy.

- Nasze muzeum nie jest akademickim podręcznikiem do historii - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Zdecydowaliśmy się nawet na "wahnięcia" czasu, tylko po to, żeby pokazać pewne zjawiska, jak na przykład kryzysy berliński i kubański, wojny w Korei i w Wietnamie, a także kryzys kosmiczny. Nie da się nie wspomnieć o tych zagadnieniach, jeśli chce się porządnie nakreślić kontekst tego okresu.

Posłuchaj
18:46 CZWÓRKA Stacja Kultura - zimna wojna 29.01.2024.mp3 Z wizytą w Muzeum Zimnej Wojny (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Filip Frąckowiak (dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego)

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 11.14

kul/mo

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zapraszamy na "żywą" lekcję historii w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:30
Powstanie styczniowe to nie jest jedno wydarzenie, tylko prawie dwuletni okres w historii Polski - mówi Michał Cieślak z Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. - Oprócz potyczek były rajdy powstańcze, próby zdobywania pociągów i rozkręcania torów kolejowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń