Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej - co najchętniej fotografowała poetka?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 17:09
Agnieszka Osiecka szeroko jest znana ze swojej twórczości poetyckiej, nie wszyscy jednak wiedzą, że jej pasją była także fotografia. - Osiecka nie upubliczniania swoich zdjęć traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym - mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK. Zdjęcia poetki można podziwiać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej".
Wystawę Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej można oglądać w MOCAK.
Wystawę "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej" można oglądać w MOCAK.Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz
  • Obok twórczości pisarskiej pasją Agnieszki Osieckiej była fotografia.
  • Poetka wykonała tysiące zdjęć, których esencją jest "łapanie życia, a w wypadku pejzaży szukanie pewnej poetyckości". 
  • Część nich można oglądać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. 
  • Wystawa otwarta będzie jeszcze do 3 marca 2024 roku. 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na niezwykłą wystawę. Jeszcze do 3 marca 2024 można tam oglądać wystawę "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej". 

- To jest wystawa z takiej serii, którą realizujemy już od dłuższego czasu. Mianowicie pokazujemy osoby sławne w pewnych dziedzinach, takich jak poezja, piosenka, filozofia, które równocześnie były artystami wizualnymi i miały talent przekazywania pewnego fragmentu swojej osobowości w obrazie - opowiada gość Czwórki. - Mieliśmy Szymborską, Herberta, Ingardena. Teraz można poznać mniej znaną twórczość Agnieszki Osieckiej.

Jak mówi kuratorka wybór fotografii prezentowanych na wystawie nie należał do najłatwiejszych zadań. Maria Anna Potocka w ich poszukiwaniu przejrzała całe archiwum Osieckiej, które liczy kilka tysięcy zdjęć.

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej i jej koncepcja 

- Agnieszka miała dość precyzyjną koncepcję tego, o co jej chodzi w tych najlepszych fotografiach. Nigdy nie chciała mieć zdjęć pozowanych - zauważa rozmówczyni Kasi Dydo. - Zawsze chodziło o to, żeby złapać kawałek takiego prawdziwego życia. Lubiła kompozycje, gdzie główne zdarzenie jest trochę przesunięte na bok kadru. Przez to ten cały układ i ekspresja była dużo bardziej nerwowa. Widać było, że posiadała pewien rodzaj takiego porządku, piękna i swojej własnej koncepcji. To nie była taka standardowa fotografia.


Posłuchaj
17:19 CZWORKA/Stacja kultura - Osiecka wystawa 05.02.2024.mp3 O wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej" mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK (Stacja kultura/Czwórka)

 

Esencja fotograficzna Osieckiej

Potocka zaznacza, że prezentowane na wystawie zdjęcia, stanowią swoistą esencją myślenia fotograficznego poetki. - W przypadku Osieckiej tą esencją było łapanie życia, łapanie życia, a w wypadku pejzaży szukanie pewnej poetyckości - tłumaczy. - Ona bardzo lubiła fotografować pejzaże. Specjalnie wybierała się na długie spacery, żeby fotografować przyrodę. Część jej koncepcji fotograficznych miała w sobie zamysł artystyczny. Na przykład seria zdjęć z Nowego Jorku, w których kadrze musiało pojawić się coś czerwonego.

Wystawie towarzyszy publikacja z obszernymi fragmentami "Dziennika", wspomnieniami osób bliższych i dalszych oraz listami i fotografiami Osieckiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maria Anna Potocka (kurator wystawy "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej" i dyrektor MOCAK)

Data emisji: 05.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:45
Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiektywnie śląskie. Konkurs, pokazujący piękno tego regionu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 17:10
- Ten konkurs trwa już od 14 lat, a tym samym udowadniamy, że nasz region to niewyczerpana kopalnia pomysłów i wyjątkowych kadrów - przekonywała Anna Kokolus, organizatorka "Obiektywnie śląskie".
rozwiń zwiń