Polskie Archiwum Filmów Domowych - taśmy ze strychów i piwnic

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 11:45
- Nie miałem żadnej wątpliwości, kiedy zaczynałem cała tę inicjatywę, że to jest ważne. Jeśli tego nie zrobimy, to za kilka lat już tych filmów nie będzie. One lądują w piwnicach, w śmietniku, na strychu, czasami rozpadają się przegryzione pleśnią - mówił o amatorskich zapisach filmowych dokumentalista, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas, inicjator projektu Polskiego Archiwum Filmów Domowych. 
Rodzina Krotowiczów, 1977 rok
Rodzina Krotowiczów, 1977 rokFoto: NAC
  • Polskie Archiwum Filmów Domowych zbiera od prywatnych osób filmy zrealizowane ntaśmach 8 i 16 mm.
  • Zdigitalizowane materiały są kolekcją Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
  • Taśmy filmowe, które są przekazywane do projektu, nie podlegają selekcji.

Ocalenie zapomnianych taśm

W "Poranku Dwójki" zajrzeliśmy do Polskiego Archiwum Filmów Domowych. Projekt polega na gromadzeniu, digitalizacji i udostępnieniu filmów prywatnych, domowych, tworzonych w powojennej Polsce głównie na taśmach 8 i 16 mm i ukazujących życie codzienne ich autorów. Jego misją jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm.

Zapis historii

Filmy stanowią unikatowy zapis nie tylko historii rodzinnych – ślubów, komunii, pogrzebów czy wakacyjnych wyjazdów – ale również powojennej historii Polski, uchwycony okiem filmowców amatorów. Teraz trafią do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Ludzie, którzy rejestrowali te materiały, życie swoich rodzin, nigdy nie myśleli o tym, że kiedykolwiek te kolekcje staną się publiczne - podkreślił nasz gość.

Bezinteresowne materiały domowe

- Dzięki temu, że muzeum mnie przyjęło z tym pomysłem, następuje moment sakralizacji. Te materiały, bezinteresowne materiały domowe, nagle łapią stygmat czegoś na granicy sztuki – podkreślił scenarzysta. – To wynika również z tego, że są naznaczone czasem. Czas – jak dobre wino – uszlachetnia ten materiał.

Taśmy filmowe, które są przekazywane do kolekcji, nie podlegają selekcji. - Wszystkie taśmy filmowe, które do nas przychodzą, są bezpłatnie przez nas digitalizowane - tłumaczył nasz gość. - Właściciele dostają od nas pliki, często po raz pierwszy oglądają te filmy. Nie dokonujemy absolutnie żadnej cenzury. Nie ma materiałów lepszych czy gorszych, nieostre, realizowane trzęsącą się kamerą są również zapisem i świadectwem czasów. W tym wszystkim chodzi o zawartość - mówił Maciej Drygas.


Posłuchaj
15:53 POranek Dwójki Archiwum 8 luty 2023 09_33_02.mp3 Rozmowa o Polskim Archiwum Filmów Domowych (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Drygas (dokumentalista, reżyser i scenarzysta)

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

"W tej twarzy szukam Boga" - o wystawie "Osoba i twarz" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 11:00
- Spotkanie objawia się przede wszystkim w wejrzeniu twarzą w twarz, jeśli chcę się naprawdę głęboko spotkać, muszę spojrzeć głęboko w jego twarz, a on w moją. Kapturski idzie jeszcze dalej. Powie: ja w tej twarzy szukam Boga - mówił o wystawie prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz" Roman Graczyk z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Bułhak. Ideolog polskiej fotografiki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:45
Ten nieprzeciętny artysta, malarz kliszy i obiektywu, pozostawił po sobie nie tylko znakomite kadry. Jego nauki doprowadziły do wyniesienia fotografii ponad rzemiosło, do rangi sztuki i pozostawiły trwały ślad w języku.
rozwiń zwiń