Walentynki z filmem dokumentalnym. Co zobaczyć w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 15:50
Sposobów na spędzenie walentynek jest wiele. Można wspólnie z ukochaną osobą pobuszować w sieci. - Mamy bardzo dużo dokumentów i reportaży na temat miłości i różnych jej odmian - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z ARTE.tv. - Stworzyliśmy także playlistę "Muzyczne Walentynki", na której można znaleźć dużo romantycznych utworów.
Jednym ze sposobów spędzenia czasu w walentynki jest wspólne oglądanie filmów i koncertów
Jednym ze sposobów spędzenia czasu w walentynki jest wspólne oglądanie filmów i koncertówFoto: shutterstock/Roman Samborsky
  • W święto zakochanych - walentynki - podpowiadamy, jak można spędzić czas ze swoją drugą połówką, ale też samemu. 
  • Wraz z Bereniką Wyrzykowską-Novi sprawdzamy, co warto zobaczyć na platformie ARTE.tv.
  • Oprócz specjalnej playlisty przygotowano tam wiele ciekawych filmów dokumentalnych z miłością w tle. 

"Muzyczne Walentynki" na święto zakochanych

- "Muzyczne Walentynki" to niekoniecznie piosenki o miłości, są to bardzo spokojne, nastrojowe i romantyczne utwory. Jest tutaj naprawdę z czego wybierać, więc możemy sobie puścić całą playlistę na romantyczny wieczór - opowiada gość Czwórki. - Między innymi jest przepiękny koncert Stinga w Panteonie, który zagrał na 50-lecie francuskiego radia FIP. Jest Hania Rani, czyli nasz polski akcent, jest Jamme Cullum, a także piękny koncert Lufey, która ostatnio zdobywa sporo nagród, a który zagrała w muzeum w Poczdamie. 

Jak podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo, nagrania to nie tylko uczta dla ucha, ale i oka, selekcja nastrojowych koncertów i utworów może stanowić tło niezapomnianej kolacji.


"Wielka potrzeba miłości"

Na platformie można znaleźć także filmy dokumentalne nawiązujące do miłości, wśród nich reportaż "Wielka potrzeba miłości".

- Jest to bardzo ciekawy dokument opowiadający o potrzebie miłości. Każdy miłości oczywiście potrzebuje i poszukuje. Tutaj głównymi bohaterami są osoby, które ważą powyżej 100 kg - zaznacza Berenika Wyrzykowska-Novi. - Z powodu wagi są często społecznie nadal stygmatyzowane i marginalizowane. Cztery kobiety i dwóch mężczyzn zdecydowało się opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Z jednej strony to poszukiwanie miłości, ale też problem z zaufaniem drugiej osobie.

Zobacz także:


NFT - z miłości do sztuki?

Miłość niejedno ma imię, a wiedzą o tym wielbiciele sztuki. To do nich skierowana jest seria dokumentów dotycząca najnowszego jej oblicza, czyli NFT. NFT umożliwia artystom i kolekcjonerom znajdować nowe sposoby tworzenia, kupowania i sprzedaży dzieł.


Posłuchaj
26:19 CZWORKA/Stacja kultura - walentynki ARTE.tv - NFT14.02.2024.mp3 Berenika Wyrzykowska-Novi z ARTE.tv o walentynkowych propozycjach w sieci (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Mniej pośredników, więcej pieniędzy dla artystów, niższy próg wejścia na rynek sztuki. NFT miał otwierać horyzonty w zakresie kolekcjonowania sztuki. Mówiono wtedy rzeczywiście o sztuce przyszłości, o sztuce bardziej demokratycznej, bardziej ogólnodostępnej - mówi gość audycji. - Poszły za tym olbrzymie pieniądze. Umieszczenie NFT w historii sztuki oznacza nie tylko mówienie o cyfrowej i kulturowej rewolucji, ale także przewidywanie jej rozwoju - przedsmak nowego rynku sztuki. Przygotowaliśmy nową serię dokumentalną, która analizuje rozwój tego zjawiska oraz ukazuje jego dobre i złe strony. 

Filmy na platformie streamingowej ARTE.tv są dostępne za darmo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (platforma streamingowa ARTE.tv)

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/kormp

 

Czytaj także

Od spotkań i przyjaźni, po spektakl o męskim świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:45
- Grupę tworzy 10 chłopaków. Część z nas znała się wcześniej, część nie, i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby porozmawiać o naszym poczuciu bycia facetem. O naszym doświadczeniu, jak to było dorastać w Polsce. Na tej bazie powstał spektakl - mówi Tomasz Gromadka, współtwórca "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasyka polskiej kinematografii w kinach studyjnych. Co można będzie obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:50
Startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. - Tym razem poznamy produkcje i twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.
rozwiń zwiń