Polskie Radio
Section05
Walentynki

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Walentynki Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska

Największe miłosne przeboje wszechczasów. Wybierają dziennikarze muzyczni Jedynki

Miłość i muzyka od zawsze są ze sobą nierozerwalnie związane. Niemniej z tej mnogości piosenek, naprawdę trudno jest wybrać te najpiękniejszego. Tego naprawdę niełatwego zadania podjęli się dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia z Redakcji Muzycznej. Jakie utwory zaproponowali?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska miłość Walentynki Paweł Sztompke Ula Kaczyńska Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Iza Żukowska Elvis Presley

Walentynki z filmem dokumentalnym. Co zobaczyć w sieci?

Sposobów na spędzenie walentynek jest wiele. Można wspólnie z ukochaną osobą pobuszować w sieci. - Mamy bardzo dużo dokumentów i reportaży na temat miłości i różnych jej odmian - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z ARTE.tv. - Stworzyliśmy także playlistę "Muzyczne Walentynki", na której można znaleźć dużo romantycznych utworów.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Walentynki film dokumentalny internet

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Walentynki 2024. Czy miłość to chemiczna burza w naszym mózgu?

- Zakochanie z czasem zmienia się. Najpierw ważna jest ekscytacja i fizyczność, mamy wtedy zachwyt i głód tej drugiej osoby. Później zaczynamy potrzebować bezpieczeństwa, stabilizacji i możliwości polegania na kimś - mówi w Programie 1 Polskiego Rada Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholog i psychoterapeuta. Czy za miłość odpowiada początkowo chemia w naszym mózgu?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Agnieszka Kunikowska miłość Walentynki Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska

Magda Mikołajczuk o książce "Moje życie z Tomkiem" Doroty Sumińskiej

W przeddzień Walentynek - o książce Doroty Sumińskiej "Moje życie z Tomkiem", w której znana lekarka weterynarii i publicystka opisuje swój niezwykły związek z lekarzem Tomaszem Wróblewskim. Byli parą w liceum, potem ponownie spotkali się po ponad 30 latach i znów pokochali. Kiedy planowali przeprowadzkę za granicę, aby tam cieszyć się emeryturą, Tomasz nagle zmarł. Miesiąc po ich ślubie, w listopadzie 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Walentynki

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Walentynki radio dla dzieci miłość Ferie zimowe