Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 17:40
- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
Casting - serial dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne Akademii Teatralnej w Warszawie.
"Casting" - serial dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne Akademii Teatralnej w Warszawie.Foto: Bartek Warzecha/Teatr Collegium Nobilium
  • "Casting" to spektakl dyplomowy studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie.
  • Powstał w oparciu o improwizację, tak, by być jak najbliżej życia.
  • W tekście wykorzystano fragmenty "Hamleta" Williama Szekspira.
  • - Wracamy do klasyki, ale zajmujemy wobec niej inne stanowisko i zaczynamy ją komentować - mówi student AT Kamil Książek.

Pokaż się z najlepszej strony

Lajki, komisje, egzaminy, podania i wnioski, prośby i rozmowy o pracę - wszystkie te poważne i niepoważne sytuacje stanowią o być albo nie być, wpływają na nasz los. - Formuła castingu odsłania powszechny mechanizm rządzący naszym życiem: koło Fortuny się toczy i mieli nas po drodze. Casting to nasza szansa na pokazanie się z najlepszej lub najgorszej strony - opowiadają Mateusz Atman i Agnieszka Jakimiak - twórcy "Castingu", spektaklu dyplomowego studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie.

Spektakl dyplomowy - specyficzna forma castingu

- Spektakl dyplomowy jest specyficzną formą. Z jednej strony powinien być ciekawy w formie i treści, z drugiej - ma nas, studentów, pokazać z jak najlepszej strony - opowiada Kamil Książek. - Agnieszka i Mateusz przyszli do nas z pomysłem, żebyśmy od samego początku współtworzyli z nimi spektakl, bo wtedy jest szansa, że stanie się on zapisem pewnego etapu w naszym życiu.

"Performuję dynamicznie, wyrażam się poprzez ruch"

Scenariusz "Castingu" powstał w oparciu o improwizację i został spisany przez twórców, tak, by być jak najbliżej życia. - Moja postać tańczy i uderza w ton performance'u, choć kiedy zaczynaliśmy pracę nad spektaklem, nie zakładaliśmy, że to pójdzie w tę stronę - opowiada gość Czwórki. - W trakcie pracy doprecyzowaliśmy sposób i techniki, w który gramy. Często działo się to w wyniku rozmów i indywidualnych konsultacji. Ja performuję dynamicznie i wyrażam się poprzez ruch.   

Zobacz także:

Wyrzut Hamletów

W tekście wykorzystano także fragmenty "Hamleta" Williama Szekspira, bo przez dekady młode osoby aktorskie marzyły, by choć raz ze sceny zadać pytanie "Być albo nie być…". - W pierwszej chwili pomyślałem "wszystko, tylko nie Hamlet" - wspomina rozmówca Adama Smolarka. - Ale po naszej premierze okazało się, że zrobił się "wyrzut Hamletów" także w dyplomach innych szkół teatralnych. Wracamy do klasyki, ale zajmujemy wobec niej inne stanowisko i zaczynamy ją komentować.  

Ogólnopolski Konkursi na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

"Casting" można oglądać w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Spektakl bierze także udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Celem konkursu jest nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Posłuchaj
17:35 CZWÓRKA Stacja Kultura - casting 23.02.2023.mp3 O spektaklu "Casting" opowiada Kamil Książek - student Akademii Teatralnej w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Kamil Książek (student Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/pg

Czytaj także

Cienie aktorstwa. Aleksandra Gosławska i ważny głos w monodramie "Stand-up"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 15:38
Aleksandra Gosławska - studentka dyplomowego roku aktorstwa jest autorką monodramu "Stand-up". To opowieść o trudnych momentach w drodze do aktorstwa i samym aktorstwie. Tym samym wywołała szeroką dyskusję w środowisku artystycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pociąg do Miasta". Teatr, w którym współczesność miesza się z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:35
- Podczas festiwalu "Pociąg do Miasta" będziemy mieli okazję zobaczyć teatralne propozycje, które poruszają aktualne tematy, ale nie rezygnują przy tym ze słowiańskiego ducha - zapowiadał Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna. Dziewiąta edycja gdyńskiego Festiwalu odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2023 roku. 
rozwiń zwiń