"To ogromne szczęście" - L.U.C. o zdobyciu Orła za najlepszą muzykę [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 19:15
Łukasz L.U.C. Rostkowski został uhonorowany statuetką Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepsza muzyka za ścieżkę dźwiękową do filmu "Chłopi". - Bardzo się cieszę, że znalazłem się wśród laureatów nagrody - mówi kompozytor i producent dzień po gali. - Jest ona zwieńczeniem czteroletniej pracy. Sam proces tworzenia muzyki do tego filmu był dla mnie bardzo ważny. Cieszę się, że brałem udział w tak fajnym projekcie.
Łukasz L.U.C. Rostkowski został laureatem Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Muzyka.
Łukasz L.U.C. Rostkowski został laureatem Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Muzyka. Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Łukasz L.U.C. Rostkowski, wokalista, kompozytor i producent jest twórcą muzyki do filmu "Chłopi".
  • Wyprodukowana przez niego ścieżka dźwiękowa opiera się na tradycyjnych polskich brzmieniach i autentycznych ludowych instrumentach. 
  • Kompozytor został za nią nagrodzony podczas 26. gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły. 

Za nami 26. Gala rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły. Wśród nagrodzonych znalazł się Łukasz L.U.C. Rostkowski, który otrzymał statuetkę w kategorii Najlepsza muzyka. Artysta także był nominowany w kategorii "Odkrycie roku". Dzień po rozdaniu nagród kompozytor i producent był gościem Czwórki.

- Wygrałem w kategorii Muzyka - co jest dla mnie wielkim, wielkim szczęściem. Cieszę się, że muzyka do "Chłopów" się przyjęła, co pokazują liczby odsłon - mówi L.U.C. - Nagroda jest jednak zawsze takim elementem, który pokazuje, że tę twórczość docenia także środowisko. Wdzięczność wielka.


L.U.C.  - wykorzystana szansa

Odbierając statuetkę, artysta ze sceny szczególnie dziękował twórcom filmu. Jak przyznaje w Czwórce, zawsze było mu blisko do filmu, a stworzenie muzyki filmowej było jego marzeniem. Szansa, którą otrzymał od reżyserki "Chłopów" Doroty Welchman, dodała mu skrzydeł.

- W świecie filmowym jestem nowy i nie do końca rozumiem, co się w nim dzieje. Chciałem zwrócić uwagę na Dorotę, bo uważam, że jej praca po prostu jest nieprawdopodobna. Ona zrobiła w ogóle rzecz niemożliwą  - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - I trochę mi przykro, że to nie jest zauważane w aspekcie reżyserii i pracy jej jako człowieka, który dał szansę tylu ludziom.


- Ona zaryzykowała wiele, dała szansę mi jako nowemu kompozytorowi. Dała szansę Kamili Urzędowskiej (odtwórczyni roli Jagny), która zagrała pierwszą główną rolę (aktorka była nominowana w dwóch kategoriach: Najlepsza główna rola kobieca i Odkrycie roku) - podkreśla artysta. - My dzisiaj jesteśmy nominowani, mamy nagrody, więc czujemy się w obowiązku pamiętać o Dorocie, która naprawdę przeszła piekło z tym filmem. Namalowanie filmu klatka po klatce to było artystyczne i wielkie wyzwanie. I to też jest nagroda dla niej.


L.U.C. o sukcesie "Chłopów", środowisku filmowym i języku Reymonta/Czwórka

 

Nagroda publiczności i popkultura

Film w sumie był nominowany w 7 kategoriach. Ostatecznie, oprócz Orła za Najlepszą muzykę otrzymał Nagrodę publiczności. L.U.C. podkreśla, że ważna była współpraca całego teamu, który się świetnie spisał. Mimo że film nie został doceniony przez środowisko filmowe, nagroda publiczności jest niezwykle cenna. 

- Bardzo się cieszę, że właśnie ten film jest tak doceniony przez publiczność, że wygrywamy te wszystkie plebiscyty publiczności, bo myśmy się też tego nie spodziewali - opowiada. - Myśleliśmy, że to będzie film bardzo artystyczny, nawet może artystowski trochę. Że ludzie pójdą do kina, bo jest pięknie malowany, estetyczny i wzniosły, a my przebiliśmy się do popkultury i to jest dla nas wielki szok.


"Chłopi - Tańcuj" na Torwarze 

Wyprodukowana przez L.U.C.-a muzyka opiera się na tradycyjnych polskich brzmieniach i autentycznych ludowych instrumentach. Ścieżka dźwiękowa do "Chłopów" bije rekordy popularności, a za sprawą filmu wraca moda na folk.


Źródło: YouTube/L.U.C. & RB Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Tęgie Chłopy - Jesień - Tańcuj

- Mamy na koncie i planujemy wykonania symfoniczne, filharmoniczne, które są audiofilskie. Tam możemy usłyszeć każdy dźwięk i wsłuchać się w muzykę. Zrobimy też ostrą imprezę chłopską. Właśnie jesteśmy na etapie jej przygotowywania, żeby podziękować ludziom za te "taneczne zakrętki" - mówi L.U.C. - To będzie wielkie widowisko, które rozpocznie się od koncertu 26 kwietnia na warszawskim Torwarze. Zapraszam serdecznie na "Chłopi - Tańcuj" i na "Jesień". Do tego wielkie tańcowisko. To będzie impreza taneczna z powerem i z przytupem. Będzie połączeniem muzyki, zespołu pieśni i tańca oraz malarstwa. Na scenie pojawi się Kamila Urzędowska jako aktorka, a także Bela Komoszyńska, Kayah, Kwiat Jabłoni i oczywiście L.U.C. & RB Film Orchestra.Posłuchaj
37:36 CZWORKA/Stacja kultura L.U.C wszystko_2024_03_05-11-07-59.mp3 Łukasz L.U.C. Rostkowski o nagrodzie Orły, pracy nad ścieżką dźwiękową do "Chłopów" i planach (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz L.U.C. Rostkowski (wokalista, kompozytor, producent)

Data emisji: 05.03.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/wmkor

Czytaj także

Zrozumieć Śląsk - L.U.C. i intergalaktyczne widowisko historyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:30
- Będzie to dosyć metaforyczna opowieść o ostatnich 100 latach historii Śląska - opowiada w Czwórce L.U.C. - W koncercie weźmie udział wielu niesamowitych artystów i stuosobowa orkiestra zbudowana z orkiestr śląskich w ramach naszego projektu Rebel Babel.
rozwiń zwiń