Światowy Dzień Poezji - na czym polega akcja "Podaruj wiersz"?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 08:30
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, z tej okazji od lat organizowana jest akcja "Podaruj wiersz", której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona będzie szczególna - odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety.
W Światowy Dzień Poezji organizowana jest akcja Podaruj wiersz
W Światowy Dzień Poezji organizowana jest akcja "Podaruj wiersz"Foto: shutterstock/DimaBerlin
  • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO. 
  • Od kilku lat jest to okazja do organizowania akcji "Podaruj wiersz". 
  • Jej inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.
  • Tegoroczna edycja akcji jest szczególna, gdyż odbywa się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety.  

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza - gest ofiarowania komuś autografu wiersza - jest inspiracją dla akcji "Podaruj wiersz". Ma ona budować sieć międzyludzkich i międzypokoleniowych relacji, których osnową jest słowo - znaczące, niosące sens, dające oparcie.

"Podaruj wiersz" - akcja w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Herberta 

- Wiersze, które napisał Herbert, znalazły się w jego tomach i należą do jednych z najbardziej wartościowych i najważniejszych utworów poetyckich, takich jak np. "Do Ryszarda Krynickiego - list". To piękny i bardzo ważny wiersz - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Zbigniewa Herberta. - My w naszej akcji zachęcamy do tego, żeby uczestnicy akcji wzięli do ręki książkę z poezją i żeby pomyśleli, komu chcą podarować wiersz. W tym roku przypada stulecie urodzin Zbigniewa Herberta, zachęcamy, żeby był to tom jego poezji, ale nie musi.


Jaka jest idea akcji "Podaruj wiersz"?

Ideą akcji jest wybranie wiersza dla konkretnej osoby, a następnie przepisanie go odręcznie. Można do tego wykorzystać gotową papeterię, która dostępna jest na stronie internetowej fundacji.

- Karty można także otrzymać w wielu bibliotekach publicznych i szkołach, które przyłączą się do naszej akcji. Pragnę podkreślić, że w dzisiejszych czasach znalezienie wiersza w internecie zajmuje mało czasu - podkreśla Maria Dzieduszycka. - Jednak odręczne jego przepisanie sprawia, że ten dar staje się bardzo osobisty, wręcz intymny.

Zobacz także

Popraw komuś dzień

Gość Czwórki zwraca uwagę, że w świecie technologii coraz mniej piszemy odręcznie. Jest to więc doskonała okazja, żeby zwrócić się w stronę kaligrafii, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności.

- Nasza akcja w swojej prostocie sprawia, że każdy może wziąć w niej udział. Z drugiej strony, idea, że wiersz może być darem, że mogę z kimś innym podzielić się wierszem, który naprawdę mnie poruszył, to jest naprawdę głębokie przeżycie - zauważa. - Ten gest ofiarowania komuś wiersza może wielu osobom bardzo pomóc. Może być znakiem takiej współobecności i współodczuwania. Może być też oczywiście wyrazem miłości czy wdzięczności.

W akcję angażuje się wiele szkół, bibliotek publicznych i innych instytucji. - Organizują się w ten sposób, że nawiązują kontakt z lokalnym DPS, domami seniora, domami dziecka czy np. noclegowniami dla bezdomnych - tam dostają imiona podopiecznych - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Osoby biorące udział w akcji przepisują dla nich wiersze i je przekazują. To naprawdę może być superdarem, wsparciem i może dużo zmienić w życiu drugiego człowieka.

Zobacz także:


Młodzież - jak angażuje się w projekt?

Małgorzata Herbich, koordynatorka Programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO, dodaje, że w akcję angażuje się wielu młodych ludzi. - Nasze szkoły od dawna obchodziły Dzień Poezji, natomiast ta forma zaproponowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta bardzo się upowszechniła. Poszła, że tak powiem, w świat - zwraca uwagę. - Z naszych rozmów przeprowadzonych z uczniami i nauczycielami wynika, że młodzież jest bardzo zainteresowana poezją. Myślę, że poezja zawsze jest żywa i młodzież ją docenia, a dzięki tej akcji - myślę, że jeszcze bardziej.


Posłuchaj
21:54 CZWORKA/Stacja kultura - podaruj wiersz 20.03.2024.mp3 O akcji "Podaruj wiersz" opowiada Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Zbigniewa Herberta (Stacja kultura/Czwórka)

 

Literacka Nagroda im. Zbigniewa Herberta - do kogo trafi w tym roku?

Rok obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta to nie tylko akcja Podaruj wiersz. To także mnóstwo innych działań, m.in. Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. W tym roku otrzyma ją chiński poeta Yang Lian.

- Celem nagrody jest nie tylko uhonorowanie samego Herberta, ale przede wszystkim wyróżnienie wybitnych osiągnięć intelektualnych i artystycznych w dziedzinie poezji. Szukamy nie tyle naśladowców Herberta, ale takich autorów, których poezja i wartości grawitują wokół jego twórczości - opowiada Maria Dzieduszycka. - Jeśli chodzi o postać Yang Liana, to warto podkreślić, że przede wszystkim jest to poeta dysydent. Od 1989 roku, od czasu protestów studentów na placu Tian'anmen, które były krwawo stłumione przez władze komunistyczne Chin, mieszkał on w różnych krajach, ostatnio w Berlinie. Yang Lian jest poetą, który występuje w obronie wolności słowa. To jest bardzo ważne dla niego, tak jak było ważne dla Herberta. Wolność jest jednym z imperatywów jego twórczości.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Małgorzata Herbich, koordynatorka Szkół Stowarzyszonych UNESCO na Polskę, które będą też realizowały akcję "Podaruj wiersz" 

Data emisji: 20.03.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/kormp

Czytaj także

Muzyka do literatury young adult. O współpracy Dominiki Płonki z Aleksandrą Negrońską

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 09:10
Po wydaniu debiutanckiej EP-ki "DD EP" Dominika Płonka nawiązała współpracę z Aleksandrą Negrońską - koleżanką z liceum i bestsellerową pisarką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 14:40
Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
rozwiń zwiń