Retrospektywa filmów Janusza Majewskiego. Co zobaczymy w Kinie Elektronik?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 18:30
Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik zapraszają na retrospektywę filmów Janusza Majewskiego. - Zależało mi na tym, żeby pokazać twórczość Majewskiego od samego początku praktycznie do końca - mówi Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu. - To nie będą same największe hity. Chciałem przegląd troszeczkę urozmaicić i pokazać dużą wszechstronność tego reżysera.
C.K. Dezerterzy to jeden ze słynniejszych filmów Janusza Majewskiego. Reżyser na jego planie w 1985 roku.
"C.K. Dezerterzy" to jeden ze słynniejszych filmów Janusza Majewskiego. Reżyser na jego planie w 1985 roku.Foto: PAP/Tomasz Prażmowski
  • Do 17 kwietnia w Kinie Elektronik można oglądać retrospektywę filmów Janusza Majewskiego.
  • Wydarzenie powstało przy współudziale Warszawskiej Szkoły Filmowej, której Majewski był wieloletnim rektorem. 
  • Reżyser miał szerokie zainteresowania i unikał szufladkowania, stąd w jego dorobku znalazło się wiele gatunków filmowych.
  • Retrospektywa pokazuje słynne i mniej znane obrazy mistrza polskiego kina.  

Wystartowała retrospektywa filmów Janusza Majewskiego, jednego z mistrzów polskiego kina oraz wieloletniego rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przegląd poprowadzi Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu, który w Czwórce opowiada o wydarzeniu i twórczości reżysera.

 

Kręta droga Janusza Majewskiego

Droga Majewskiego do kinematografii była dosyć kręta. Filmem zainteresował się jeszcze przed wojną we Lwowie. Następnie tę pasję rozwijał w Krakowie, gdzie od razu chciał zdawać do szkoły filmowej. Napotkał jednak na opór rodziców i trafił na architekturę. - Studiował na Politechnice Krakowskiej, zresztą razem z kumplami jeszcze z gimnazjum, czyli Sławomirem Mrożkiem i Stefan Szlachtyczem, którzy zresztą potem zagrali u niego w etiudzie "Rondo" - opowiada gość audycji. - Tam, co ciekawe, tańczą we dwóch tango, co w kontekście dalszej twórczości Mrożka jest rzeczywiście dosyć symptomatyczne.

We wspomnieniach Majewski przyznawał, że wykształcenie architekta okazało się pomocne. W filmie zaczynał od scenografii. - On z politechniki dostał się na studia operatorskie. Następnie przenosi się na reżyserię i tam najpierw zaczyna robić swoje etiudy - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz. - Wspominam o tym, bo to jest taki moment, kiedy z łódzkiej szkoły filmowej wychodzą takie etiudy jak "Rondo" Majewskiego i "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego. Oni zresztą razem studiowali, a nawet w tym czasie wspólnie mieszkali. Jest to zresztą niewyczerpanym źródłem anegdot w późniejszych publikacjach Majewskiego.



Mistrz polskiego kina gatunkowego

Jako reżyser Janusz Majewski unikał zaszufladkowania. Jak sam mówił, chciał, żeby każdy jego film był inny. W jego twórczości przewija się więc wiele gatunków filmowych. Gość Czwórki podkreśla, że szuflada, do której ewentualnie można włożyć twórczość Majewskiego, to na pewno szuflada podpisana słowami "Mistrz polskiego kina gatunkowego".



- Jest to bardzo duża szuflada, bo reżyser w swojej twórczości zrobił pierwsze w Polsce filmy fantastyczno-naukowe, takie jak "Pierwszy pawilon", na swoim koncie ma filmy krótkometrażowe, obyczajowe, historyczne, a nawet filmy grozy, jak "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Zrobił najwybitniejszy polski dramat sądowy, czyli "Sprawę Gorgonowej", zresztą też pokazywaną na naszym przeglądzie. Jest autorem moim zdaniem najlepszego milicyjnego filmu polskiego "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię". W jego twórczości znalazły się także "Zaklęte rewiry" - ulubiony film Majewskiego - i filmy jazzowe. To jest naprawdę bardzo szeroki repertuar gatunków.

 

Źr. Youtube/Kino za rogiem w Płocku/Zaklęte rewiry zwiastun


Retrospektywa Janusza Majewskiego - nie tylko hity

W całym tym bogactwie obrazów i produkcji reżysera nie tak łatwo było o wybór filmów na przegląd.

- Zależało mi na tym, żeby pokazać jego twórczość od samego początku do samego końca. Żeby pokazać, że to nie tylko lata 70., kiedy powstawały najgłośniejsze filmy Majewskiego - zaznacza Kolankiewicz. - Chciałem wybrać taki zestaw, który nie będzie aż tak oczywisty. Bo tutaj mogłem oczywiście zaprezentować największe hity, takie jak "C.K. Dezerterzy" itd. Chciałem jednak pokazać dużą wszechstronność tego reżysera. 


Posłuchaj
22:30 CZWORKA/Stacja kultura - retrospektywa Majewski25.03_ 2024.mp3 O retrospektywie filmów Janusza Majewskiego opowiada Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Retrospektywę filmów Janusza Majewskiego można oglądać w warszawskim Kinie Elektronik do 17 kwietnia 2024.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca, historyk filmu)

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/wmkor

Czytaj także

Krótka historia polskiego kina. Nie tylko filmowe klasyki na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 14:27
"Popiół i diament", "Nikt nie woła", "Sanatorium pod klepsydrą", czy "Zezowate szczęście" - to kilka spośród filmów, które zobaczymy w ramach przeglądu "Krótka historia polskiego kina", realizowanego w niemal 80 kinach w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyna influencera" - cała prawda o świecie internetowych celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 21:30
Niedawno do kin wszedł film w reżyserii Szymona Gonery "Dziewczyna influencera". W Czwórce o produkcji rozmawiamy z jego twórcą oraz odtwórczynią głównej roli Kariną Rezner.
rozwiń zwiń