"Challengers". Zendaya w trójkącie na tenisowym korcie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 13:40
- "Challengers" Luki Guadagnino to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku. Magnesem, który przyciąga widzów jest niewątpliwie Zendaya, ale pamiętajmy też o naszej tenisistce Idze Świątek, dzięki której ta dyscyplina sportu stała się znów popularna w Polsce - mówi krytyk Łukasz Muszyński.
Mike Faist, Zendaya i  Josh OConnor w trakcie promocy filmu Challengers - turniej tenisowy w Monte Carlo, kwiecień 2024 rok.
Mike Faist, Zendaya i Josh O'Connor w trakcie promocy filmu "Challengers" - turniej tenisowy w Monte Carlo, kwiecień 2024 rok.Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
  • "Challengers" to najnowszy film Luki Guadagnino.
  • Włoski reżyser ma na koncie takie obrazy jak "Tamte dni, tamte noce" i "Suspiria".
  • Akcja Challengers dzieje się w świecie tenisa, a jedną z ról głównych gra Zendaya. 
  • Aktorka rozpoczęła nowy trend w modzie - tennis core.
  • W ramach promocji Challengers” spotkała się także z Igą Świątek. 

Premiera z poślizgiem

Premiera nowego obrazu włoskiego reżysera miała odbyć się w ubiegłym roku na festiwalu w Wenecji. Film został jednak wycofany z konkursu z powodu strajku aktorów, którym uczestniczyła Zendaya. Ostatecznie trafił na ekrany kin w kwietniu 2024 roku.

- "Challengers" to połączenie zmysłowości, która wyróżnia filmy Luki Guadagnino oraz talentu jednej z najbardziej zmysłowych dziś aktorek czyli Zendai. Jeśli dołożymy do tego trójkąt miłosny i bardzo imprezowy soundtrack Atticusa Rossa i Trenta Reznora, to mamy gotowy przepis na sukces - ocenia krytyk filmowy z Filmwebu.

Trójkąt miłosny na korcie

Bohaterką filmu jest Tashi, była tenisistka, a obecnie trenerka. Dzięki wysiłkom kobiety jej mąż Art z przeciętnego gracza zmienił się w światowej klasy czempiona. Niestety, od jakiegoś czasu ma złą passę. Aby ją przerwać, Tashi zgłasza go do udziału w turnieju "Challengers". Na korcie mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z Patrickiem - niegdyś obiecującym zawodnikiem, swoim byłym przyjacielem i eks-chłopakiem Tashi.

CHALLENGERS - Oficjalny zwiastun #2 PL | Warner Bros Polska

- Ta opowieść ma bardzo ciekawą strukturę, bo zaczyna się od meczu tenisowego między byłym chłopakiem Tashi i jej obecnym mężem. Nagle okazuje się, że od wyniku tej rozgrywki, dużo będzie zależeć nie tylko w żuciu zawodowym, ale także prywatnym trójki bohaterów - opowiada gość Czwórki. - W kolejnych retrospekcjach cofamy się w czasie, żeby dowiedzieć się, jak zaczęła się ich historia i co sprawiło, że ta relacja „"przewróciła się". Taki zabieg pozwala nam kibicować całej trójce, a jednocześnie w niektórych momentach bardzo jej nie lubić.

Posłuchaj
18:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - tennis core 15.05.2024.mp3 O trendzie ""tennis core" i filmie "Challengers" opowiada krytyk filmowy Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Challlengers" - artystyczny mainstream

- To nie jest klasyczny mainstreamowy film. Powiem więcej - gdyby nie obecność Zendai, "Challengers" mógłby uchodzić za kino artystyczne i nie trafić do tak szerokiej widowni. Ale aktorka będąca jedną z najjaśniejszych gwiazd Hollywood, którą na Instagramie obserwuje ponad sto milionów osób, tutaj też przyciąga jak magnes - podkreśla rozmówca Adama Smolarka. 

Sprawdź też:

Iga Świątek, Zendaya i moda na "tennis core"

Kreowana przez Zendayę postać - jak na tenisistkę przystało - ubiera się w tenisowym stylu. Szybko podchwycił to świat mody kreując nowy trend "tennis core". Do łask powróciły plisowane spódniczki, koszulki polo, crop topy, daszki i sneakersy. - W Polsce "tennis core" ma podwójne uzasadnienie. Z jednej strony jest Zendaya, a z drugiej Iga Świątek. W trakcie promocji "Challengers" obie dziewczyny spotkały się na turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Amerykańska aktorka osobiście pogratulowała zwycięstwa najlepszej polskiej tenisistce, a ich wspólne zdjęcie szybko obiegło świat - dodaje Łukasz Muszyński.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 11.12

kul

Czytaj także

"Filmy, które żyją ze mną". Krytyk Michał Oleszczyk zdradza, jak opowiadać o kinie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 15:40
O filmach najczęściej mówi się "dobry" albo "zły". Filmoznawca idzie nieco dalej. - Może być autorem pogłębionej recenzji, ale to, co dla mnie jest istotne, to osadzenie danego obrazu w kontekście - opowiada Michał Oleszczyk, filmoznawca i podcaster.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser samouk i science fiction z Rzeszowa. Kim jest Łukasz Róg?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:20
- Wydawało mi się to takie proste: masz kamerę, zbierasz ludzi i kręcisz. Dziwiłem się studentom szkół filmowych, że tego nie robią. Później zrozumiałem, że jeśli ktoś spędził jeden dzień na planie, wie, że jest to niemożliwe. Mogę wiec powiedzieć, że uratował mnie brak doświadczenia - śmieje się Łukasz Róg, twórca "No Stars Anymore", który kręci nowy film, "Rage of Stars".  
rozwiń zwiń