Czwórka na Millennium Docs Against Gravity. Kino dokumentalne z bliska

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 09:30
W tym roku Czwórka gości na Millennium Docs Against Gravity. W piątek (17.05) zapraszamy na kolejną odsłonę specjalnej audycji, podczas której nasze festiwalowe studio odwiedzą organizatorzy, twórczynie i twórcy filmowi oraz bohaterki tych opowieści.
Plakat tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity
Plakat tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against GravityFoto: mat.promoc.

Już od 21 lat festiwal Millennium Docs Against Gravity pokazuje, że to życie pisze najciekawsze scenariusze filmowe. Tegoroczna odsłona skupia się na relacjach międzyludzkich i bezgranicznej złożoności natury człowieka, a jej hasło brzmi: "W relacji ze światem". Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 10-19 maja. Na antenie Czwórki nie brakuje specjalnych wydań audycji, podczas których zapraszamy na spotkania z twórcami w naszym festiwalowym studiu. Kolejna odsłona Czwórki na Millennium Docs Against Gravity już w piątek (17.05).

W specjalnym wydaniu audycji "Stacji Kultura":

  • Rozmowa z Lidią Dudą, reżyserką filmu dokumentalnego "Las". Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski - w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj - miejsce, w którym ich dzieci miały dorastać bezpiecznie, z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy - niechciani i w Polsce, i na Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy?
  • Zaprosimy na spotkanie ze zwycięzcą Konkursu Polskiego.
  • Gościem Kasi Dydo będzie Edyta Wróblewska, reżyserka dokumentu "Gdy powieje harmattan". Barbara ma 25 lat i mieszka w Akrze, stolicy Ghany. Jest charyzmatyczna i pewna siebie, jednak jej odwaga znika, gdy wieje harmattan, duszący wiatr znad Sahary. Wraz z wiatrem powracają obrazy z przeszłości. Jako ośmioletnia dziewczynka podzieliła los tysięcy dzieci oddanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Pomimo gniewu na to, co ją spotkało, Barbara wspiera swoich krewnych. Pewnego dnia jedzie do rodziców, żeby im pomóc. Zanim to się stanie, musi im zadać pytania, o których myślała przez całe swoje dorosłe życie. 

Źr. Youtube/Gdy powieje harmattan (When Harmattan Blows) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity

  • Rozmowa z Elwirą Kozłowską, reżyserką filmu "YYAA. Wojciech Bruszewski". Jego bohater to głośny buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki, rusza na drugą stronę lustra, by przesunąć granice poznania i dokonać przełomowych odkryć w obszarach języka, dźwięku, obrazu oraz innowacyjnych technologii. Dzięki zachowanym filmom Bruszewskiego, jego archiwalnym nagraniom, zdjęciom i uruchomionym na nowo sprzętom, których używał, możemy się nie tylko o nich dowiedzieć, ale także ich doświadczyć. 

 Żr. Youtube/ 21. Millennium Docs Against Gravity ZWIASTUN FESTIWALU


***

Na audycję z cyklu "Czwórka na Millennium Docs Against Gravity" w piątek (17.05) o godz. 9.00 zaprasza Kasia Dydo

aw/wmkor

Czytaj także

Zbliża się Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 13:21
Już niedługo wystartuje druga odsłona Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. To festiwal o młodych i dla młodych widzów. - W Polsce do tej pory nie było festiwalu filmów dokumentalnych dla młodej widowni - mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. - Ten festiwal oraz inne podejmowane przez Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy mają to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 08:56
Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
rozwiń zwiń