Millenium Docs Against Gravity - ważne wydarzenie o wymiarze międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:45
- Festiwal Millennium Docs Against Gravity, oprócz tego, że gromadzi gigantyczną publiczność, stał się też ważnym wydarzeniem dla branży filmowej - mówi prosto z festiwalu w specjalnym wydaniu audycji "Stacja kultura" Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego. Czwórka i Polskie Radio są patronem wydarzenia.
Millenium Docs Against Gravity - gala otwarcia
Millenium Docs Against Gravity - gala otwarciaFoto: PAP/ Radek Pietruszka
  • Wystartował 21. Millennium Docs Against Gravity, najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce. 
  • Tegoroczna edycja wydarzenia, które potrwa do 19 maja, odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem".
  • W programie festiwalu znalazło się 190 filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych 20 nagród. 
  • Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia. 
  • W Czwórce zapraszamy na audycje specjalne z festiwalu. 

Rozpoczął się 21. Millennium Docs Against Gravity, największy polski festiwal filmów dokumentalnych. To już 21. edycja wydarzenia, które potrwa do 19 maja. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem" i skupia się na relacjach międzyludzkich oraz bezgranicznej złożoności natury człowieka.

Millennium Docs Against Gravity - statystyki

Festiwal to projekcje filmów, pokazy specjalne, spotkania z twórcami i wiele wydarzeń towarzyszących. - Przez te dziesięć dni zapraszamy do siedmiu miast w Polsce, w których pokażemy 1300 seansów. To jest więcej niż na festiwalu w Berlinie - mówi gość Czwórki. - Co roku odwiedza nas około 140 000 widzów, tak że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Millennium Docs Against Gravity to także konkursy. W tym roku w 16 konkursach zostanie przyznanych 20 nagród. Jednym z nich jest Konkurs Polski, w którym startuje 12 tytułów, wśród nich m.in. film "Las" Lidii Dudy. 

Źr. Youtube/Las (Forest) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity

- Na Polskę zwrócone są teraz oczy świata, też świata dokumentalnego. Oczywiście wynika to też z politycznych powodów, ale także wielu innych. Widzimy duże zainteresowanie ludzi z branży dokumentalnej - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Polskie dokumenty często tutaj zaczynają swoją drogę. Selekcjonerzy festiwalu Sundance, Berlinale czy festiwalu IDFA w Amsterdamie - najstarszego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - przyjeżdżają tutaj i tutaj łowią projekty, które albo są gotowe, albo które będą gotowe za parę lat. Tak że festiwal Millennium Docs Against Gravity, oprócz tego, że gromadzi gigantyczną publiczność, stał się też takim ważnym wydarzeniem dla branży filmowej.


Posłuchaj
06:20 CZWORKA/Stacja kultura - MDAG, dyrektor Wojciech Dieduszko 10.05.2024.mp3 O Konkursie Polskim Millenium Docs Against Gravity opowiada dyrektor konkursu Wojciech Diduszko (Stacja kultura/Czwórka)

 

Muzyczne filmy na Millennium Docs Against Gravity

Na festiwalu Millennium Docs Against Gravity także pojawią się filmy o tematyce muzycznej, a dziennikarka muzyczna Polskiego Radia i nasza redakcyjna koleżanka Ula Kaczyńska poprowadzi spotkania z twórcami filmów "Rave" i "Efterklang: The Makedonium Band". W specjalnej audycji Czwórki zachęca do ich obejrzenia.


Źr. Youtube/Rave (Rave) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity


- "Rave" to jest historia muzyczna, która przenosi nas do lat 90. i pozwala poczuć tamten muzyczny klimat. Z drugiej strony także pokazuje to, co teraz dzieje się na polskiej scenie klubowej. To próba syntezy tych dwóch światów. W tym filmie jest kilka wątków, na które warto zwrócić uwagę. Natomiast na pewno warto wybrać się na ten film albo z dzieckiem, które interesuje się tą sceną, albo rodzicem, który uczestniczył w pierwszych rave’ach. To połączenie pokoleń jest niezwykle istotne z mojego punktu widzenia w tym filmie - opowiada dziennikarka. - Zachęcam także, żeby obejrzeć film będący dokumentacją niezwykłego zjawiska muzycznego, jakiego dokonała duńska grupa Efterklang. Powraca ona po jedenastu latach na festiwal do Warszawy, żeby zagrać kolejny koncert i pokazać kolejny film. Oni naprawdę robią filmy o muzyce, które same stają się muzyką.


Posłuchaj
07:51 CZWORKA/Stacja kultura - MDAG Ula Kaczyńska - 10.05.2024.mp3 Ula Kaczyńska o filmach "Rave" i "Efterklang: The Makedonium Band" ( Stacja kultura/Czwórka)

 

Festiwal Millennium Dogcs Against odbywa się w formule hybrydowej. Od 10 do 19 maja na część kinową zapraszają: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Bydgoszcz i Łódź. Następnie, od 21 maja do 3 czerwca, potrwa część online festiwalu, podczas której zostanie zaprezentowana część filmów z tegorocznego programu. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Wojciech Diduszko (dyrektor Konkursu Polskiego na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity), Ula Kaczyńska (dziennikarka muzyczna Polskiego Radia)

Data emisji: 10.05.2024

Godzina emisji: 09.15

aw/wmkor

Czytaj także

Ewa Panejko-Pankiewicz i Wanda Rutkiewicz - kobieca solidarność w górach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:50
Ewa Panejko-Pankiewicz zdobyła wraz z Wandą Rutkiewicz Gaszerbrum I, dokonując pierwszego samodzielnego wejścia na ten szczyt w zespole kobiecym. O historii wybitnej polskiej himalaistki opowiadamy w cyklu "Kobiety gór".
rozwiń zwiń