Literatura, Łódź Design Festival i Miasteczko na Styku Kultur w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 14:10
W najbliższym wydaniu audycji powiemy m.in. o nowej książce Anny Dziewit-Meller pt. "Juno", zaprosimy na Łódź Design Festival i sprawdzimy, co się działo na Uniwersytecie Warszawskim.
W audycji Stacja kultura będziemy mówić m.in. o literaturze
W audycji "Stacja kultura" będziemy mówić m.in. o literaturzeFoto: shutterstock

Poniedziałkowe wydanie "Stacji kultura" rozpoczniemy od literackiego spotkania. Studio Czwórki odwiedzi pisarka, wydawczyni i dziennikarka Anna Dziewit-Meller. 15 maja 2024 roku premierę miała jej nowa powieść. "Juno" to dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku.

Na przykładzie jednej całkiem zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że wszyscy rodzimy się od razu pod kreską. Każdy winien jest co innego i swój dług ma zaciągnięty gdzie indziej, ale, jak powiada dobry duch tej powieści poeta Rabelais: "Świat bez długów! Toż by gwiazdy przestały obracać się regularnym torem". Więcej o swojej książce nasz gość opowie w rozmowie z Kasią Dydo po godz. 9.00.

W dalszej części programu zaprosimy na przegląd trendów światowego projektowania, wzornictwa i przyszłościowych wizji designu. Okazją do tego jest zbliżający się Łódź Design Festival, a nasze studio odwiedzą jego współorganizatorzy Michał Piernikowski i Aleksandra Kietla. Po godz. 10.00 z naszymi gośćmi porozmawiamy m.in. o designie i sztuce w przestrzeni miejskiej i o balansie między stylem a wygodą. Tematami będą także design spod znaku vintage i moda z czasów PRL, a także sztuczna inteligencja w sztuce.

Po godz. 11.00 wraz z naszym reporterem Jędrzejem Rosiewiczem przeniesiemy się na Uniwersytet Warszawski, gdzie miała miejsce czwarta edycja festiwalu Miasteczko na Styku Kultur. Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem Czwórki, ma na celu zapoznanie społeczności akademickiej z kulturą i tradycjami zagranicznych studentów.

 

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w poniedziałek (20.05) po godz. 9.00. Program poprowadzi Kasia Dydo. 

aw/kormp

Czytaj także

Miuosh: Norwid to Caravaggio polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:30
Raper Miuosh zdradził w rozmowie z Czwórką, za co ceni twórczość Cypriana Kamila Norwida. - W jego dziełach lubię mrok. Jest w niej ogromny ciężar, dużo "twardej" energii - mówił muzyk. 
rozwiń zwiń