Polskie Radio
Section05

literatura

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm science-fiction fantastyka kosmos radio telewizja technologie

Stanisław Brzozowski. Gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brzozowski Młoda Polska Stefan Żeromski socjalizm

Marian Zdziechowski. "Filozof rozpaczy", który zapowiadał koniec świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia religia chrześcijaństwo Czesław Miłosz

Katarzyna Bonda: dobry trup ożywia fabułę kryminału

Gościnią najnowszego odcinka jest Katarzyna Bonda – jedna z najbardziej popularnych polskich pisarek, autorka bestsellerowych kryminałów. Opowiada, jak wygląda życie twórców kryminałów (i czemu jest nudne). Tłumaczy też, dlaczego czasami napisane już książki… wyrzuca do kosza. W rozmowie z Danielem Wydrychem wspomina czasy dorastania w Hajnówce i studiów dziennikarskich i scenopisarskich w Warszawie. Mówi też, czego nie je, co zawdzięcza swojej córce i dlaczego jej umysł jest… „kiepski”.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Bonda Daniel Wydrych podcast kryminał

Carlos Marrodan Casas - słuch absolutny do literatury

"Zastanawiałem się nad tytułowym hasłem festiwalu i uznałem, że w literaturze - w tłumaczeniu jej - odnalazłem siebie" - mówił Carlos Marrodan Casas odbierając 25 kwietnia Nagrodę Translatorską imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznaną mu za całokształt twórczości przekładowej. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu". 
Zobacz więcej na temat:  Carlos Marrodan Casas tłumacz Dorota Gacek Dwójka Mario Vargas Llosa KULTURA