Festiwal z Drakulą, stypendia i MSN w Warszawie. Dawka kultury w Czworce

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 08:54
Czwartkową kulturalną podróż w "Stacji Kultura" rozpoczniemy od spotkania z Kawką Jaworską dyrektorka MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze, opowiemy też o programie stypendialnym "Młoda Polska" i zwiedzimy wnętrza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 
Kulturalny czas warto spędzić z Czwórką
Kulturalny czas warto spędzić z CzwórkąFoto: Shutterstock

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność. W czym przejawia się niepokorność? To słowo-klucz, które otwiera (i zawiera w sobie) całe bogactwo festiwalowego programu, funkcjonowania imprezy w przestrzeni, a nawet jego identyfikację wizualną. Tegorocznym motywem przewodnim jest "Dracula" Francisa Forda Coppoli. Film, nagrodzony trzema Oscarami, znany jest z kultowej kreacji Gary’ego Oldmana i niezapomnianej muzyki Wojciecha Kilara. Coppola, przedstawiając Draculę jako postać przepełnioną wieczną, lecz nieszczęśliwą miłością, nadal znanej opowieści o wampirze nowy wymiar.

Kafka Jaworska, dyrektorka MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze będzie gościnią Kasi Dydo tuż po 9.00

O 10.00 spotkamy się z Agnieszka Mastalerz, stypendystka  programu "Młoda Polska", który jest niezwykle ważna forma mecenatu państwa dla twórców i artystów. Stypendia dla młodych, zdolnych ludzi, którzy mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami i dorobkiem artystycznym w swojej dziedzinie, to najlepsza inwestycja w polską kulturę i niezwykle ważne wsparcie finansowe, stanowiące impuls do wkroczenia na kolejny etap działalności twórczej. W tym roku w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendyści realizują m.in. filmy dokumentalne, krótko- i długometrażowe, animowane, inne formy wideo, spektakle teatralne (w tym performans, stand-up, monodram lalkowy), dramat historyczny (kategoria literatura), wydają książki, płyty, albumy, organizują wystawy, wyposażają pracownie (ceramiczne, lutnicze, druku wklęsłego, studio kompozytorskie), finansują zakup sprzętu multimedialnego oraz instrumentów, które stanowią dla muzyków codzienne, niezwykle kosztowne i często przekraczające ich możliwości finansowe narzędzie pracy. 

Jak to działa w praktyce - opowie nasza gościni. 

Po 11.00 zapraszamy was na niezwykłą wycieczkę. Ruszamy do nowej siedzimy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Placówka otworzy się dla zwiedzających już 25 października 2024 roku, my zapraszamy tam wcześniej. Zerkniemy do wnętrz tego Muzeum, opowiemy o programie otwarcia. Naszym gościem będzie Joanna Bancerowska. 


Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na Placu Defilad, pracownia Thomas Phifer and Partners Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na Placu Defilad, pracownia Thomas Phifer and Partners

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w czwarte (20.06) po godz. 9.00. Program poprowadzi Kasia Dydo. 

pj


Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA stypendium
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w kinie. Jak zmienia się branża filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 17:30
Matt Subieta i Marek Mardosewicz rozwijają swoje projekty filmowe: animowane, fabularne i dokumentalne z potężnym wsparciem sztucznej inteligencji. - Następuje demokratyzacja kinematografii i narracji wizualnej. To może przerażać, ale też jest fascynujące - przekonują. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Big Book Festival 2024. "Tu nic nie zdarza się dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:40
Warszawski Big Book Festival to jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Otwarty i społeczny. - U nas nic nie zdarza się dwa razy - mówi Julia Rzemek z Fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń