Big Book Cafe & Festival. "Otwieramy się na nowe!"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 15:00
Obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu. Udowodnił to Big Book Festival - jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Tegoroczna, 11. już odsłona odbędzie się pod hasłem "#OtwieraMYsię!". - Już samo otwarcie książki jest początkiem przygody. Jest także drogą do poznania drugiego człowieka - mówi współorganizatorka Julia Rzemek.  
Spotkanie z cyklu Cudowne lata - Big Book Festival 2022
Spotkanie z cyklu "Cudowne lata" - Big Book Festival 2022Foto: mat. prasowe/Big Book Festival

Festiwal jako literackie laboratorium

- Literatura jest jednym z elementów kulturalnej układanki, obok muzyki, sztuk wizualnych, filmu, teatru. Nie jest od nich gorsza, nudniejsza i nie chcemy, by tak była traktowana - tłumaczyła w Polskim Radiu Anna Król, jedna z organizatorek imprezy. Big Book Festival odbywa się w Warszawie od 2013 roku. 

Witajcie na MDM-ie

W tym roku Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania rozpocznie się 23 czerwca i potrwa trzy dni, a jego domem będzie nowe centrum literatury w Warszawie - Big Book Cafe MDM. - Ulica Koszykowa to nasz nowy adres. Od lat 50. działała tam księgarnia i teraz też w tym miejscu będzie "dom ludzi i książek". Remont trwa, ale jesteśmy już na ostatniej prostej, więc na pewno wyrobimy się na czas - mówi Julia Rzemek. - Rozpoczynamy już 13 czerwca "festiwalem otwarcia" i do 23 czerwca codziennie zapraszamy na jakieś wydarzenie. Zwieńczeniem będzie Big Book Festival - dodaje Bartek Kamiński.

Dom ludzi i książek

Jak przekonują goście Czwórki, nowe miejsce narodziło się z potrzeby rozwoju - festiwalu i jego twórców. - Wreszcie możemy rozwinąć skrzydła, ale nie zapominamy o stałych cyklach, które gościły w naszej poprzedniej placówce. Wśród nich m.in. "Książki mojego życia" Pauliny Wilk - opowiadają. - Będziemy też robić nowe rzeczy, na przykład cykl "Witajcie na MDM-ie", czyli opowieść o tym miejscu, o jego historii, architekturze i stylu życia. Pierwszym gościem będzie Andrzej Skalimowski, autor biografii Sigalina.  

Zobacz także:

Czytanie jako sposób na bycie razem

Tegoroczna odsłona festiwalu - #OtwieraMYsię! - celebruje literaturę jako wyraz ciekawości świata, a samo czytanie jako sposób na bycie razem. Spotkania będą miały osobisty i angażujący charakter, bo w tym roku festiwal opowiada o przyjaźni i przełamywaniu samotności. - Zaczynamy od "Maratonu myśli", w którym wezmą udział m.in. Anna Dziewit-Meller, Karolina Sulej, Łukasz Orbitowski i Krzysztof Varga. Każde z nich dostanie pół godziny, żeby opowiedzieć lub zacytować książki twórców, którzy zrobili na nich największe wrażenie. Ta mikroopowieść ma pokazać, jak pisarze czytają siebie nawzajem i co literatura robi z ludźmi - wyjaśnia Julia Rzemek. - Nie zabraknie także gości. Będą z nami pisarki i pisarze, ale nie na spotkaniach autorskich, tylko na tematycznych debatach. Jedyną "solówkę" będzie mieć Wit Szostak, którego nazywamy pisarzem osobnym. Autor, nominowany właśnie do Nagrody Nike, będzie opowiadać o samotności pisarza - dodaje Bartek Kamiński. 

Powstaje Big Book Cafe MDM! Najważniejszy adres dla czytelników i książek! | Big Book Cafe & Festival

Big Book Festival to jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Jak zapowiadają goście Czwórki, w drugą dekadę swojego istnienia festiwal wchodzi ze zmienioną formułą, świeżymi pomysłami na zapewnianie przeżyć czytelnikom i twórcom. Big Book będzie odtąd bardziej kameralny i dostępny jedynie dla uczestników na miejscu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki między stacjami. Biblioteka na dworcu w Rumi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 13:30
Najpiękniejsza biblioteka na świecie mieści się w opuszczonym budynku PKP. Nazywa się Stacja Kultura i znajdziecie ją nad polskim morzem w Rumi, niedaleko Wejherowa. 
rozwiń zwiń