W Australii można się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 18:20
O pięknie Australii i niewyjaśnionej więzi z Aborygenami opowiadał w Czwórce Marek Tomalik – podróżnik, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia".
Audio

Pamiętam, jak po wyjściu z lotniska urzekła mnie niesamowita przejrzystość powietrza – wspomina Marek Tomalik, podróżnik. Swoją pierwszą podróż do Australii odbył w 1989 roku i powrócił tam jeszcze kilka razy, by zgłębiać niezwykle interesującą kulturę tego kraju. Rezultatem tych doświadczeń jest książka  "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia", która właśnie ujrzała światło dzienne.

– Australijczycy są niezwykle otwartymi i gościnnymi ludźmi. Mówi się o nich "open & friendly" – wyjaśnia Marek Tomalik. Co innego sądzi on o Aborygenach. – Lubią chronić swoją prywatność. Mija trochę czasu zanim się do nas przekonają – tłumaczy. Mimo tego "dystansu" gość "Stacji Kultura" przyznaje, że łączy go z Aborygenami jakaś niewyjaśniona więź.

Zdaniem gościa Kasi Dydo i Kuby Kukli, Australijczycy są bardzo gościnni, a spektakularne krajobrazy zapierają dech w piersiach. – Szczególnie warto wybierać się w niezamieszkane przez ludzi miejsca - radzi Marek Tomalik. Zwraca jednak uwagę, że podróżując po Australii trzeba być szczególnie ostrożnym.  - Należy pamiętać o śmiertelnym zagrożeniu, jaki stanowią jadowite węże i pająki – zaznacza podróżnik.

Częste powodzie czy pożary mogą czasem niespodziewanie przedłużyć wyprawę, więc - zdaniem gościa Czwórki -  zawsze trzeba być przygotowanym na to, że bilet powrotny do domu może przepaść.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Markiem Tomalikiem. Dźwięk znajdziesz po prawej stronie

sb

Czytaj także

Wyrusz do serca gorącego kontynentu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 06:45
"Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" to książka przygodowo-przyrodniczo-naukowa, pełna zaskakujących informacji m.in. o endemicznej florze i faunie kontynentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie pasje Antoniego Pawlickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:15
- Uwielbiam zadania, które są mi powierzane. Chciałbym jednak zaznać trochę więcej różnorodności – tak o aktorstwie mówi Antoni Pawlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie ulubionych filmów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:00
Jeśli macie dosyć standardowych wyjazdów, może warto wybrać turystykę filmową. Jak zaznaczył w "Stacji Kultura" Wiktor Piątkowski - jest do coraz bardziej popularna forma turystyki.
rozwiń zwiń