Edyta Jungowska czyta dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 14:00
"Polska Pippi" opowiada w Czwórce o swojej nowej pasji - czytaniu książek dla dzieci. Zafascynowana twórczością Astrid Lindgren postanowiła wydać kolekcję audiobooków.
Audio

Edyta Jungowska na pomysł nagrania książek autorki "Pippi Pończoszanki" i "Dzieci z Bullerbyn" wpadła kilka lat temu, gdy sama czytała je swojemu synowi. - Najpierw miała być sama Pippi; później namówiono mnie, by były to wszystkie książki Astrid Lindgren – opowiada.

- Kiedyś Astrid przeczytała wszystkie swoje książki, wydano je w Szwecji w wersji audio. Pokolenie 30-latków do dzisiaj puszcza je swoim dzieciakom – mówi Jungowska. - Poznałam nawet Szweda, który mieszka w Polsce i w bagażniku samochodu zawsze wozi dla swojego dziecka całą Astrid czytaną przez samą Astrid – dodaje.

Najnowszym wydawnictwem przygotowanym przez Jungowską, jest kolejna część przygód Karlssona. Po pierwszej książce - "Braciszek i Karlsson z Dachu", aktorka przygotowała 2 pozostałe audiobooki - "Karlsson z Dachu lata znów" i "Latający szpieg czyli Karlsson".

Aktorka znana jest nie tylko ze swoich ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od wielu lat zajmuje się także dubbingiem. - Czytanie audiobooków, a dubbing, to dwie zupełnie różne rzeczy. W dubbingu prowadzimy jedną postać, audiobook to długa forma. Trzeba precyzyjnie rozłożyć siły, zbudować dramaturgię . To nie jest proste – mówi gość Czwórki.

Wszystkie książki czytane przez Jungowską przygotowano, dbając o właściwą oprawę muzyczną. Skomponował ją Sambor Dudziński. – Zaczynaliśmy od bardzo prostych dźwięków w Pippi, a w Karlssonie pojawiają się smyki, przedziwne piły. To wszystko wspiera dramaturgię, moje czytanie i całą historię. Dlatego dużo młodsze dzieci mogą zrozumieć tę historię – opowiada Jungowska.

Więcej o audiobookach aktorki dowiedzieć się można słuchając dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bajki dla dzieci w wykonaniu Edyty Jungowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:56
– Jak gram w serialu, to się ktoś pyta, czy nie tęsknię to teatru, jak gram w teatrze, to czy nie tęsknię do kina, a jak czytam książki, to czy nie tęsknię do telewizji… Powiem tak: bywają takie etapy w naszym życiu, robimy różne rzeczy – wylicza Edyta Jungowska na antenie Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska: Aktorzy to ludzie do wynajęcia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 10:50
Edyta Jungowska, kojarzona z serialową Bożenką to jedna z laureatek Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obuchowicz: Frodo Baggins to nie ja

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 23:00
O swojej rodzinie, dubbingu, grze w teatrze i autorytetach opowiada w Czwórce aktor Bartosz Obuchowicz.
rozwiń zwiń