Pamiętne książki roku 2011

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 15:11
Najważniejsze lektury minionych 12 miesięcy przedstawiły w Czwórce Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, doradczynie książkowe z portalu Bibliocreatio.
Audio

Tradycyjnym i przekładającym się na sprzedaż wyznacznikiem najlepszych tytułów książkowych są prestiżowe nagrody przyznawane pisarzom. Przypomnijmy, iż nagrodę nagród czyli literackiego Nobla otrzymał w tym roku poeta Tomas Tranströmer nazywany szwedzkim Czesławem Miłoszem.

- My z kolei mieliśmy w Polsce Rok Miłosza i najważniejszym tytułem z nim związanym była biografia pisarza pióra Andrzeja Franaszka doceniona nagrodą Kościelskich – mówiła w Czwórce Zofia Karaszewska. Inną prestiżową nagrodę otrzymała powieść "Pióropusz" Mariana Pilota uhonorowana Literacką Nagrodą Nike.

Nasze ekspertki zwracały również uwagę na ostatnią powieść ubiegłorocznego noblisty Mario Vargasa Llosy "Marzenie Celta" opowiadającą losy podróżnika Rogera Casementa.

- To jest odkrywca, który w kolonialnej Afryce zachował honor, a potem został oskarżony jako zdrajca Imperium Brytyjskiego i cała książka odbywa się w celi śmierci, w której wspomina swoje życie. Bardzo przejmująca książka, naprawdę bardzo polecam – zachęcała Sylwia Stano.

Zarówno w Polsce jak i na świecie w tym roku znakomicie sprzedawała się literatura faktu, biografie i reportaże. Wielkim bestsellerem była biografia zmarłego w tym roku Stevena Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona.

- Tytuł znalazł się na pierwszym miejscu na Amazonie i na wysokiej pozycji w książkowym podsumowaniu New York Times’a. Bardzo dobrze się ją czyta. Całe życie Jobsa było niesamowite. Równiez dzięki temu, że książka, na życzenie opisywanego była nieautoryzowana i pokazuje go z różnych, nie zawsze pozytywnych stron – opowiadała Stano.

W Polsce bestsellerem okazała się autobiografia Danuty Wałęsy, ukazująca wielkie wydarzenia historyczne z perspektywy kobiety wychowującej dzieci jednego z bohaterów przemian w Polsce.

Więcej na temat najciekawszych książek roku 2011 w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

"Solidarność" w autobiografii Danuty Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 07:10
W naszym mieszkaniu kłębiły się tłumy związkowców, doradców, polityków, dziennikarzy i ludzi nawiedzonych – pisze Danuta Wałęsa w swojej autobiografii, opisującej czas przemian z innej perspektywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 08:10
Na powierzchni 33 m kw. stoją regały do sufitu, kartony, prawie 2 tys.woluminów. Każdy może wziąć tyle książek, ile uniesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieciówki niszczą rynek książki w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 16:25
W Internecie trwa przedświąteczna akcja "Nie karm książkowego potwora", wzywająca do bojkotu dużych salonów multimedialnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych 2011 w "Stacji Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 10:30
Tego nie możecie przegapić...
rozwiń zwiń