Komendołowicz wspomina Cybulskiego w spódnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 16:00
- Wtedy były dwie gwiazdy. Wśród mężczyzn Cybulski, a wśród kobiet Czyżewska - mówi Izabela Komendołowicz, autorka książki pt. "Elka". Opisuje w niej historię najpopularniejszej polskiej aktorki lat sześćdziesiątych, Elżbiety Czyżewskiej.
Audio

Czyżewska była tak popularna, że praktycznie "przeskakiwała" z jednego planu filmowego na drugi. - Pierwsza połowa lat sześćdziesiątych, to szczyt popularności Elżbiety Czyżewskiej. W 1958 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a w przeciągu kilku następnych lat zagrała w ponad dwudziestu filmach - mówi w Czwórce Komendołowicz.

W 1965 roku nieistniejący już "Express Wieczorny" przyznał jej "Złotą Maskę", nagrodę dla najpopularniejszej aktorki w Polsce. O Czyżewskiej środowisko artystyczne mówiło "Cybulski w spódnicy".

Czym sobie zasłużyła na tak wspaniały przydomek? - W tamtym okresie były dwie gwiazdy. Wśród mężczyzn Cybulski, a wśród kobiet Czyżewska - opowiada Komendołowicz.

Jednym z rozmówców Komendołowicz w książce "Elka" jest Andrzej Wajda. - Doszukiwał się u niej nowatorskiego sposobu grania, podobnego jak u Cybulskiego - tłumaczy Komendołowicz. Nic więc dziwnego, że nazywali ją Cybulskim w spódnicy.

Elżbieta
Elżbieta Czyżewska

Pod koniec lat sześćdziewiątych do Polski przyjechał David Halberstam, korespondent "New York Timesa", za którego Czyżewska wyszła za mąż. Wyjechała z nim do USA i słuch o niej zaginął. Tam nie miała szans na kontynuowanie kariery. Za słabo bowiem znała język angielski.

Czyżewska zmarła 17 czerwca 2010 roku w Nowym Jorku, w wieku 72 lat. Komendołowicz udało się pół roku przed śmiercią aktorki kilka razy z nią spotkać. Nie były to dla autorki książki łatwe rozmowy, bo Czyżewska nie znosiła polskich mediów.

MF

Więcej na temat Elżbiety Czyżewskiej dowiesz się słuchając rozmowy z Izabelą Komendołowicz w audycji "Stacja Kultura".

Czytaj także

Zmarła jedna z najpopularniejszych polskich aktorek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 07:21
Po ciężkiej chorobie w wieku 72 lat zmarła w czwartek w Nowym Jorku polska aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Czyżewska. W Nowym Jorku mieszkała od 1967 roku. W latach 60. XX wieku była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Czyżewska spoczęła na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 06:10
Kilkadziesiąt osób pożegnało w Warszawie Elżbietę Czyżewską. Aktorka zmarła 17 czerwca w Nowym Jorku, miała 72 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostaną na zawsze w naszej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 09:10
W tym roku pożegnaliśmy wielu znakomitych aktorów. Dzięki znakomitym rolom, są nadal obecni w naszej pamięci.
rozwiń zwiń