Rafał Kosik: Nie oszukuję czytelników

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 16:09
"Felix, Net i Nika" to seria książek adresowana głównie do nastolatków. A nastolatek to przecież nie jest łatwy odbiorca. Autor zdradza jednak w Czwórce, że nie ma jednej, skutecznej recepty, by nie zanudzić gimnazjalistów.
Audio

Rafał Kosik, pisarz, który na co dzień jest twórcą fantastyki dla jak najbardziej dorosłych odbiorców, wydał właśnie swoją nową książkę, adresowaną do… nastolatków. To był przysłowiowy "strzał w 10", bo po "Panu Samochodziku" właściwie na polskim rynku – przynajmniej zdaniem niektórych – niewiele jest dobrej, młodzieżowej literatury.

Być może dlatego głównymi konkurentami Kosika są autorzy zagraniczni. – Głównie zachodni – zastanawia się pisarz. – Harrego Pottera już nie ma, teraz jest chyba... "Zmierzch" i kilka innych rzeczy.

Zresztą, by pisać dla młodych ludzi nie trzeba mieć specjalnych dyplomów, tylko... wyczucie. – Sam się uczyłem pisać, bez żadnych kursów – wspomina autor. – Usiadłem, napisałem i okazało się, że wyszło.

Kosik przyznaje jednak, że stara się swoich czytelników traktować poważnie. – Kiedy mrugam okiem, to wiadomo, ze to robię. Nie ma żartów na każdej stronie. Nie uważam, że jeśli czytelnik jest młodszy to można mu sprzedać wszystko – tłumaczy pisarz.

Pierwsze dwa tomy książek Kosika recenzował jednak jego syn. – To były uwagi typu: "to nie jest potrzebne", albo "tu jest za długi opis przyrody" – wspomina pisarz.

Więcej o tym, jak powstawała seria „Felix, Net i Nika” dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji „Stacja kultura”.

(kd)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Czytaj także

Bibliophilia, czyli o pokusach drzemiących wśród książek

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 18:20
Kobiece ciało w bibliotece? Zdjęcie, które rośnie? W kulturalnej audycji Czwórki podpowiadamy, gdzie obejrzeć dobre fotografie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Łoziński: Ta książka zbliżyła moją rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 14:10
Nagrodzony niedawno Paszportem Polityki za powieść "Książka" autor opowiedział w Czwórce o towarzyszącej mu podczas jej pisania rodzinnej cenzurze oraz mozole tworzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bo w Polsce jest po prostu brzydko

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:48
Tak przynajmniej twierdzi Piotr Sarzyński, publicysta, który w swojej książce stworzył ranking... piętnastu najbrzydszych rzeczy w naszym kraju.
rozwiń zwiń