Terry Pratchett – pisarz niezmordowany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 15:44
Fenomen brytyjskiego pisarza, autora 39 książek, bawiącego miliony czytelników na całym świecie wyjaśniał Jakub Ćwiek, polski twórca literatury fantastycznej.
Audio

10 kwietnia polską premierę miała kolejna książka Terry'ego Pratchetta z dobijającego do czterdziestu tomów cyklu "Świat Dysku". Powieść "Niuch" podobnie, jak wcześniejsze pozycje z tego wieloksięgu zebrała w Wielkiej Brytanii tradycyjną porcję pochwał i oklasków. Jakub Ćwiek, wielbiciel twórczości Pratchetta i autor własnego cyklu "Kłamca", fenomen Brytyjczyka tłumaczył dwoma czynnikami.

- Terry po pierwsze znakomicie operuje angielskim humorem, który tak wszyscy uwielbiamy. Jest czasem bliski Monty Phytonowi, czasem komediom Richarda Curtisa. Po drugie, przy pomocy "Świata dysku" błyskotliwie komentuje rzeczywistość – wyjaśniał gość "Stacji kultura".

Cykl "Świat dysku" w przyszłym roku będzie obchodził swoje trzydziestolecie. Przez ten czas Terry Pratchett nie tylko ozdobił swą pierś II Orderem Imperium Brytyjskiego, ale też zmienił styl swojego pisania.

- Obecne jego książki są zupełnie inne od tych, które były na samym początku. Sam Pratchett powiedział, że napisał 3-4 książki w życiu, zanim odkrył coś takiego jak fabuła. Wcześniej dla niego najfajniejszą rzeczą było konstruowanie gagów, żeby jeden wchodził w drugi i żeby to było zabawne. Teraz te książki są dużo poważniejsze. Cały czas się śmiejemy, ale za nimi nadchodzi ta refleksja, wcześniej tego nie było – wyjaśniał Kuba Ćwiek.

Więcej na temat fenomenu pisarstwa Terry’ego Pratchetta i tego od czego najlepiej zacząć zapoznawanie się z jego twórczością dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: patronat Wielka Brytania Kuba

Czytaj także

Samobójstwo - temat tabu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 18:15
- Ponieważ śmierć budzi bardzo silne i wstrząsające emocje trzeba być do tego jakoś przygotowanym - mówi filozof, prof. Jacek Hołówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głośny dokument BBC: eutanazja przed kamerami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 17:00
BBC wyemitowała kontrowersyjny film, pokazujący śmierć 71-letniego Brytyjczyka, milionera Petera Smedleya, w jednej ze szwajcarskich klinik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terry Pratchett - "Niuch"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:30
Nawet w Świecie Dysku policjant jest zawsze na służbie... Czwórka poleca najnowszą książkę Terry'ego Pratchetta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zlot Miłośników Pratchetta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 08:20
Znasz wszystkie jego książki na pamięć? A może czytałeś tylko jedną lub chciałbyś ją przeczytać? Weź udział z Zlocie Miłośników Pratchetta!
rozwiń zwiń