27 krajów, 160000 km, 888 dni z grzałką w plecaku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 12:30
Marta Owczarek i Bartek Skowroński na urlopie w Ghanie zdecydowali się przedłużyć swoje kolejne wakacje i wyjechali: do Azji, Australii, Ameryki Południowej, na Wyspy Pacyfiku na 2,5 roku.
Audio
  • Marta Owczarek i Bartek Skowroński opowiadają o swojej podróży.

Któregoś dnia wstali zza biurek, wyłączyli komputery, spakowali plecaki i wyruszyli w drogę. Porzucili wygodne, spokojne i poukładane życie, żeby przemierzyć 160 000 kilometrów i zwiedzili 27 krajów. Przemieszczali się rowerami, skuterami, samochodem. W końcu idealnym środkiem lokomocji okazał się motocykl. Z tej wyprawy powstała książka "Byle dalej. W 888 dni dookoła świata" i o niej Marta Owczarek i Bartek Skowroński opowiadali w "Stacji Kultura".

Jak zauważyła Kasia Dydo, Marta i Bartek są zwyczajni, nie strugają się na wielkich podróżników. - To jest nasza misja - przyznaje Marta Owczarek. - Chcemy pokazać ludziom, że nie tylko wyjątkowi wybrańcy losu są zdolni do podróżowania. A taki obraz kreują w ostatnim czasie różne media. My chcemy to trochę odczarować i pokazać, że taka podróż jest fascynująca, piękna. Jest dużo przeżyć i jest o czym opowiadać Prawie każdy, kto się odważy jest to w stanie zrobić - zachęca.

Największy koszt takiego wyjazdu to jest transport, reszta na miejscu to już jakoś to będzie - dodaje Bartek Skowroński. - Pomysł naszej podróży urodził się w Ghanie przy zaćmieniu słońca.

Najbardziej przydatna w plecaku Marty i Bartka okazała się grzałka - to najlepszy uzdatniacz wody - zgodnie przyznają goście Kasi Dydo i Kuby Kukli.

Z tej bardzo długiej i bardzo dalekiej podróży wcale nie było im łatwo wrócić.

- Decyzję o wyjeździe podjęliśmy bardzo szybko i zaczęliśmy nią żyć. To było nasze marzenie. Rozmawialiśmy o tym i nie mogliśmy się doczekać. W przypadku decyzji o powrocie to wcale nie było tak, że się nie mogliśmy doczekać, tylko się ciągle zastanawialiśmy - przyznają.

Czy Marta Owczarek i Bartek Skowroński planują kolejną podróż, gdzie można będzie ich spotkać w najbliższym czasie dowiesz się słuchając audycji "Stacja Kultura" lub oglądając zamieszczony plik wideo, a w nim zdjęcia z wyprawy Marty i Bartka. 

(pj)

Czytaj także

Podwieź swój rower w bezpieczny sposób

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 10:00
W "Czwartym Wymiarze" zastanawialiśmy się jak sprawić by podróż z rowerem na bagażniku auta nie była udręką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochodem po Europie. Zaplanuj to sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 11:35
Od 2007 roku Polska znajduje się w strefie Schengen. Brak kontroli na granicach nie oznacza jednak, że przed wyjazdem nie powinniśmy zadbać o stan techniczny naszego auta ani nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego w trakcie podróży.
rozwiń zwiń