Takich fanów mieć to skarb

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 13:26
Coraz częściej czytelnicy nie mogą doczekać się nowych odcinków opowieści o ulubionym bohaterze, płyt ulubionego muzyka - wtedy biorą sprawy w swoje ręce i wyręczają twórców.
Audio
  • Jak fani pomagają swoim idolom - materiał Olgi Mickiewicz
  • Nowe wersje znanych filmów - materiał Kamila Jasieńskiego.

Fani filmów o Batmanie czekają na kolejną część opowieści o swoim ulubieńcu. Do światowej premiery, 20 lipca, jeszcze miesiąc. Fani chcą osłodzić sobie czas oczekiwania i zajmują się projektowaniem plakatów do filmu. Powodem tej sytuacji może być również to, że oryginał plakatu nie zachwyca. Te fanowskie plakaty są bardzo pomysłowe i profesjonalnie wykonane.

Nie jest to ani pierwszy, ani jedyny przypadek, kiedy miłośnicy sztuki wyręczają swoich ulubionych twórców: projetują plakaty, okładki płyt, reżyserują teledyski albo piszą teksty piosenek. Zdarza się też, że bezpośrednio finansują działalność artysty. 

Przykładem filmu, który powstał dzięki fanowskim składkom jest obraz "Wszystko". - Zaczynając pracę nad tym filmem "Wszystko" potrzebowałem dużo pieniędzy. Nie wiedziałem skąd je wziąć. Internet był najlepszym medium by dotrzeć do dużej grupy potencjalnych współproducentów - opowiada Artur Wyrzykowski, reżyser.

Pozyskanie funduszy pomagają portale crowdfundingowe. - Te portale z reguły działają na zasadzie paybacku, czyli pomagamy artyście, a później mamy coś w zamian - wyjaśnia Sebastian Huber z Myspace.
Największy sukces dzięki portalowi crowdfindingowemu odniosła Amanda Palmer. Wokalistka potrzebowała 100 tysięcy dolarów na promocję swojej płyty i trasę koncertową. Artystka zebrał aż pół miliona dolarów. Fani mogli liczyć na kolekcjonerskie wydania płyty, ręcznie malowane gramofony albo zaproszenia na koncert lub kolację. W Polsce swoja pierwszą płytę w podobny sposób sfinansowała Julia Marcell.

Są też przypadki, że twórcy bezpośrednio proszą fanów o pomoc, a ci, chętnie jej udzielają, projektują, wymyślają - posłuchaj audycji "Stacja Kultura" i  dowiedz się więcej o takich przypadkach.

Niektórzy twórcy filmowi decydują się na zrobienie filmu, który już widzieliśmy. Chcą pokazać nową wersję znanej i lubianej historii - jak to się sprawdza, czy podoba się fanom sprawdził Kamil Jasieński - posłuchaj.

(pj)

Czytaj także

Jak zdobyć pieniądze na film? Tylko nam zdradza reżyser filmu "Wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 13:00
W piątek na ekrany kin wszedł debiutancki film Artura Wyrzykowskiego, który powstał dzięki finansowemu wsparciu internautów. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz materiał wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zarobić milion w sieci

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 12:00
Czasami wystarczy dobry pomysł, innym razem talent - duże pieniądze można zdobyć szybko i w łatwy sposób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

L.U.C. - luka w popkulturze i pomost między artystami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 17:47
L.U.C . uwielbia współpracować z różnymi muzykami, to mu daje energię do działania. Już w sobotę będzie można go zobaczyć na warszawskiej scenie Wianków w towarzystwie Wojtka Waglewskiego i Mateo Pospieszalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego jest nic, a nie coś? O książce, która jest grą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:50
Jakub Klug tak naprawdę wcale nie istnieje. Choć wielu mogło dać się nabrać, że to postać realna. Kasper Bajon zaś, pisarz, który na co dzień zajmuje się filmem, a czasem reklamą, i który wymyślił Kluga, mówi o historii swego bohatera: wielowymiarowy kryminał "z przymrużeniem oka".
rozwiń zwiń